دانشگاه پردیس خودگردان چیست؟

دانشگاه پردیس خود گردان را در اینجا توضیح داده ایم. ثبت نام دانشگاه پردیس خودگردان، نحوه پذیرش در این دانشگاه ها، تفاوت و تشابه های دانشگاه پردیس خودگردان با سایر دانشگاه ها، اعتبار مدرک پردیس های خودگردان، رشته های این پردیس ها، انصراف از تحصیل و مزایای تحصیل در دانشگاه پردیس خودگردان در این مطلب به تفصیل توضیح داده شده اند.

دانشگاه پردیس خودگردان چیست؟
دانشگاه پردیس خودگردان چیست؟

 

 

از پردیس های بین الملل تا پردیس های خودگردان

پردیس های بین الملل یا پردیس های خودگردان! شاید برای بسیاری از داوطلبان کنکور سراسری این اسامی آشنا باشند چرا که در هنگام انتخاب رشته این اسم ها به وفور به چشم می آیند و ممکن است برای داوطلبان جای سوال و ابهام داشته باشند. اگر تاریخچه تشکیل دانشگاه پردیس خودگردان را مطالعه کنید متوجه خواهید شد که در آغاز اسم این دانشگاه ها، پردیس های بین الملل بوده است. پردیس های بین الملل با هدف جذب نمودن دانشجویان بین الملل یعنی داوطلبان مشتاق به تحصیل از سایر کشورها تشکیل شدند ولی در این امر موفق نشدند. لذا اسم این دانشگاه به پردیس خودگردان تغییر کرد تا بتواند از داخل کشور دانشجو جذب کند. در واقع پردیس های خودگردان به عنوان شعبه هایی از دانشگاه های دولتی دایر شده اند که به ازای دریافت هزینه از دانشجویان، آن ها را جذب می کند.

 

 

ثبت نام دانشگاه پردیس خودگردان

همانطور که گفته شده پردیس های خودگردان، شعبه های دانشگاه های سراسری محسوب می شوند که پیش تر شیوه پذیرش در آن ها به صورت نیمه متمرکز صورت می گرفت اما در سال های اخیر شیوه ورود به آن ها به متمرکز تغییر کرده است و تنها راه قبولی در این دانشگاه های شرکت در کنکور سراسری می باشد. در اینجا به نحوه ثبت نام در این دانشگاه ها و شرایط عمومی و اختصاصی ثبت نام در آن خواهیم پرداخت.

 

 

ثبت نام دانشگاه پردیس خودگردان شرایط عمومی

ثبت نام در هر دانشگاهی مستلزم داشتن شرایط عمومی و اختصاصی توسط داوطلبان است. در ادامه این شرایط اشاره خواهیم کرد:

 • داشتن شرایط عمومی بر اساس دفترچه راهنمای شماره یک کنکور سراسری
 • داشتن سلامت جسمانی و روانی کامل بر اساس جدول نقص عضو غیر موثر موجود در دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری

 

 

ثبت نام دانشگاه پردیس خودگردان شرایط اختصاصی

داوطلبان برای ثبت نام در دانشگاه پردیس خودگردان می بایست حائز شرایط اختصاصی ثبت نام این دانشگاه باشند که در پایین به بررسی آن ها پرداخته ایم:

 • داوطلبان می بایست توانایی پرداخت شهریه این دانشگاه را داشته باشند.
 • پذیرفته شدگان باید هزینه های تسهیلاتی و رفاهی را به صورت جداگانه پرداخت نمایند.
 • زمان اعلام نتایج نهایی این دانشگاه هم زمان با اعلام نتایج کنکور سراسری در دوره های متمرکز می باشد. در صورتی که دانشگاه پردیس خودگردان با عدم تکمیل ظرفیت روبرو باشد، صرفا برای یک نوبت، تکمیل ظرفیت از سوی سازمان سنجش انجام خواهد شد.
 • محل تشکیل دادن کلاس های دروس علوم پایه و تئوری در دانشگاه پردیس خودگردان یا هر جای دیگر که دانشگاه صلاح بداند، خواهد بود.
 • هر گونه میهمان شدن و انتقال از پردیس های خودگردان به دانشگاه ها و دانشکده های داخل کشور ممنوع است. اما میهمان شدن و نقل و انتقال از یک پردیس به پردیس دیگر در صورت موافقت پردیس های مبدا و مقصد و با رعایت سایر ضوابط مربوطه در آیین نامه انتقال پردیس های خودگردان، بلامانع می باشد.
 • تاکید می شود که دانش آموختگان پردیس های خودگردان ملزم به گذراندن لایحه طرح نیروی انسانی، همانند سایر دانش آموختگان می باشند.
 • در پایان دوره تحصیلی پردیس خودگردان، مدرک تحصیلی مشابه سایر دانشجویان همان دانشگاه، اعطا خواهد شد.

 

 

نحوه پذیرش دانشگاه پردیس خودگردان

دانشگاه پردیس خودگردان به دو شیوه اقدام به پذیرش دانشجویان می کند:

 • از طریق آزمون اختصاصی و بر اساس مقررات و آیین نامه های دانشگاه تحت نظارت سازمان سنجش به صورت نیمه متمرکز یا دو مرحله ای. در این شیوه حدود سه برابر ظرفیت هر رشته محل دعوت به مصاحبه می شدند و بعد از انجام مصاحبه و به شرط مسلط بودن بر زبان انگلیسی، قبولی قطعی داوطلبان اعلام می شد.
 • از طریق کنکور سراسری و به شیوه متمرکز یا تک مرحله ای که از سال 93 در این دانشگاه صورت گرفت و جایگزین شیوه نیمه متمرکز شد. در این شیوه شرایط قبولی همانند سایر دانشگاه ها می باشد و شرط مصاحبه و زبان برداشته شد و پذیرش راحت تر گردید.

 

 

تفاوت ها و تشابه های دانشگاه پردیس خودگردان با سایر دانشگاه ها

دانشگاه پردیس خودگردان می تواند از جهات مختلف با سایر دانشگاه ها تفاوت داشته باشد. لذا در اینجا تلاش خواهیم کرد به صورت خلاصه به بررسی آن ها بپردازیم:

 • دانشگاه پردیس خودگردان هزینه اداره خود را از درآمد دانشگاه و شهریه های دریافتی تامین می کند.
 • شهریه های پردیس خودگردان نسبت به سایر دانشگاه ها بسیار بالاتر است.
 • اساتید اصلی پردیس های خودگردان همان اساتید دوره روزانه دانشگاه ها هستند و از این نظر آموزش هایی که داده می شود هیچ تفاوتی ندارند.
 • پردیس های خودگردان رشته انسانی را پذیرش نمی کنند.
 • بیشترین پذیرش دانشگاه پردیس خودگردان از میان رشته های تاپ پزشکی و پیراپزشکی علوم تجربی می باشد.
 • دانشگاه های پردیس خودگردان از نظر کیفیت آموزشی با هم متفاوت هستند و هر دانشگاه در ازای امکانات و خدماتی که به دانشجویان ارائه می دهد، شهریه بالاتری دریافت می کند.
 • تحصیل در بعضی از رشته های بدون کنکور در پردیس های خودگردان دانشگاهی امکان پذیر است.
 • پردیس های خودگردان امکانات رفاهی نظیر خوابگاه، سرویس رفت و آمد، غذا و ... را در ازای پرداخت هزینه ارائه می دهند و به هیچ وجه رایگان نمی باشند.
 • هزینه انصراف از تحصیل در دانشگاه پردیس خودگردان سنگین می باشد و دانشجو باید شهریه ثابت ترم های باقی مانده را پرداخت کند.
 • شیوه گزینش بومی در پردیس های خودگردان وجود ندارد و پذیرش در بیشتر رشته ها مانند پزشکی، داروسازی، پرستاری و ... به شیوه کشوری می باشد.

 

 

اعتبار مدرک دانشگاه پردیس خودگردان

اعتبار مدرک دانشگاه پردیس خودگردان با سایر دانشگاه ها هیچ تفاوتی ندارد. چرا که آموزش های آن تحت نظارت وزارت علوم قرار دارد. اما دانشجویان توجه داشته باشند که عنوان پردیس خودگردان در مدرک تحصیلی آن ها نوشته می شود.

 

شهریه دانشگاه پردیس خودگردان

یکی از معایب و مشکلات دانشگاه پردیس خودگردان بحث شهریه های بسیار سنگین آن می باشد که داوطلبان را از ادامه تحصیل در آن باز می دارد. شهریه های پردیس خودگردان توسط هیئت امنای هر دانشگاه در هر سال بر روی پورتال رسمی دانشگاه اعلام می شود و لذا داوطلبان قبل از ثبت نام در دانشگاه پردیس خودگردان باید آن ها را مورد مطالعه قرار دهند. شهریه های دانشگاه پردیس خودگردان به دو بخش شهریه ثابت و شهریه متغیر تقسیم می شوند که بر طبق مصوبات وزارت علوم و تصمیمات هیئت امنای پردیس های خودگردان اخذ می شود.

شهریه پردیس های خودگردان هر سال 10 الی 15 درصد افزایش می یابند که ممکن است برای هر پردیس و متناسب با کیفیت اموزشی، امکانات و خدماتی که ارائه داده می شود تا حدودی متفاوت باشد.

 

 

مزایای تحصیل در دانشگاه پردیس خودگردان

تحصیل در دانشگاه پردیس خودگردان می تواند برای دانشجویان آن مزایایی را به همراه داشته باشد که در سایر دانشگاه ها ممکن است وجود نداشته باشد. در ادامه به تعدادی از این مزیت ها خواهیم پرداخت:

 1. مزیت اول و اساسی تحصیل در پردیس های خودگردان این است که دانشجویان بعد از فراغت از تحصیل تعهد به خدمت ندارند و آزادانه می توانند مدرک خود را دریافت کرده و به هر جایی از دنیا بروند بدون اینکه لازم باشد هزینه خرید تعهد به خدمت را بدهند.
 2. دانشجویان در پردیس های خودگردان بدون نیاز به انصراف از تحصیل می توانند در کنکور شرکت کنند و در صورتی که قبول شوند باید از پردیس انصراف دهند.
 3. پردیس های خودگردان برای شرکت در کنکور محدودیت ندارند. برای مثال در دوره روزانه اگر کسی دو بار در دوره روزانه قبول شود دیگر هیچ وقت نمی تواند در کنکور شرکت کند ولی برای دانشگاه پردیس های خودگردان این قضیه صدق نمی کند و حتی اگر دانشجو چندین بار هم در پردیس قبول شده باشد باز هم می تواند در کنکور سراسری شرکت کند.

 

 

انصراف از دانشگاه پردیس خودگردان

شرایط و نحوه انصراف از تحصیل در دانشگاه پردیس خودگردان متفاوت از سایر دانشگاه های می باشد. چرا که اگر دانشجویان پردیس های خودگردان چه بعد از ثبت نام و چه در زمان تحصیل در آن تصمیم به انصراف از تحصیل داشته باشند باید هزینه زیادی را پرداخت کنند که معادل شهریه ثابت ترم های باقی مانده می باشد. به همین خاطر به داوطلبان توصیه می شود قبل از انتخاب این دانشگاه برای تحصیل در رشته های مورد علاقه، حتما نسبت به شرایط و ضوابط آن اطلاعات کافی داشته باشند و دچار پشیمانی نشوند.

 

 

رشته های دانشگاه پردیس خودگردان

بیشترین پذیرش دانشگاه پردیس خودگردان در رشته های گروه علوم تجربی می باشد. رشته هایی مانند پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، پرستاری، فیزیوتراپی، علوم آزمایشگاهی، بینایی سنجی، اتاق عمل، شنوایی سنجی، هوشبری، بهداشت عمومی، علوم تغذیه، مهندسی بهداشت حرفه ای، مامایی، مهندسی بهداشت محیط، پرتودرمانی، گفتاردرمانی، پرتوشناسی، اعضای مصنوعی، فناوری اطلاعات سلامت، کاردرمانیف کتابداری در شاخه پزشکی، مدیریت خدمات بهداشتی درمانی، علوم و صنایع غذایی و کاردانی تکنسین پروتزهای دندانی.

البته شایان ذکر است که همه پردیس ها این رشته ها را ندارند و تنها در تعدادی از آن ها پذیرش دارند.

رشته های گروه ریاضی فیزیک در چند دانشگاه پردیس خودگردان به صورت معدود ارائه می شوند.

 

سوالات متداول:

شرایط ثبت نام در دانشگاه پردیس خودگردان شامل چه مواردی است؟

شرایط ثبت نام در دانشگاه پردیس خودگردان شامل شرایط اختصاصی و عمومی می باشد که در این مطلب مورد بررسی قرار گرفته است.

آیا دانشگاه پردیس خودگردان زیرنظر وزارت علوم می باشد؟

بله، از آنجایی که دانشگاه پردیس خودگردان یکی از شعبه های دانشگاه دولتی و سراسری می باشد لذا زیر نظر وزارت علوم قرار دارد.

دانشگاه پردیس خودگردان بیشتر از کدام گروه آزمایشی دانشجو می پذیرد؟

پذیرش دانشجود در دانشگاه پردیس خودگردان بیشتر از گروه علوم تجربی می باشد که در مطلب فوق به تفصیل درباره آن توضیح داده شده است.

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

loading

3گام: مسیر مطمئن موفقیت