جزئیات جدید پذیرش دانشجوی کارشناسی و ارشد در دانشگاه فرهنگیان

دو شنبه ۳۰ دی تعداد بازدید 2774 دفعه

با آغاز سال تحصیلی جدید در مهرماه تنها پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی صورت می گیرد و امیدواریم با پیگیری‌های انجام شده پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد نیز آغاز شود و در سال تحصیلی 93-92 شاهد راه اندازی این مقطع در دانشگاه فرهنگیان باشیم.

به گزارش سرویس خبری 3گام به نقل از خبرگزاری پانا: سرپرست دانشگاه فرهنگیان ضوابط و جزئیات جدید پذیرش دانشجو در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشگاه فرهنگیان را تشریح کرد.

جهانبخش محبی‌نیا در گفت‌وگو با خبرنگار آموزش و پرورش، در خصوص تعداد پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی دانشگاه فرهنگیان در سال آینده تحصیلی، بیان کرد: ظرفیت پذیرش دانشجو در این مراکز، مطابق با اعلام نیاز آموزش و پرورش صورت می گیرد.

وی افزود: با آغاز سال تحصیلی جدید در مهرماه تنها پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی صورت می گیرد و امیدواریم با پیگیری‌های انجام شده پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد نیز آغاز شود و در سال تحصیلی 93-92 شاهد راه اندازی این مقطع در دانشگاه فرهنگیان باشیم.

سرپرست دانشگاه فرهنگیان تصریح کرد: افق‌های روشنی می‌توان برای دانشگاه فرهنگیان متصور شد که از جمله آن ایجاد مقطع کارشناسی ارشد در تمامی مراکز و تمامی رشته ها و نیز تلاش برای تبدیل تمامی مراکز به پردیس دانشگاهی است.

 امکان تحصیل دانشجویان دانشگاه فرهنگیان تهران در مقطع کارشناسی ارشد فراهم شد

محبی‌نیا پردیس را محیطی آموزشی میان دانشکده و دانشگاه برشمرد و گفت: بنا به برنامه ریزی‌های صورت گرفته باید در سطح کشور 64 پردیس و در هر استان مراکز ویژه پسران و واحدی ویژه دختران راه اندازی شود.

وی افزود: در حال حاضر دانشجویان می توانند در مقاطع کارشناسی ناپیوسته و پیوسته و به زودی در مقطع کارشناسی ارشد تنها در تهران، در دانشگاه فرهنگیان مشغول به تحصیل شوند و بحث پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد در دانشگاه فرهنگیان در حال پیگیری‌های جدی است.

وی اضافه کرد: تشکیل این مقطع تحصیلی در دستور کار دانشگاه فرهنگیان است و با برنامه‌ریزی هایی که صورت گرفته از سال تحصیلی آینده شاهد پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد خواهیم بود.

سرپرست دانشگاه فرهنگیان با اشاره به اینکه پنج رشته برای مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه فرهنگیان ایجاد خواهد شد و در مراحل پایانی اخذ مجوز آنها هستیم، خاطرنشان کرد: این رشته ها شامل "علوم تربیتی با گرایش آموزش ابتدایی ویژه معلمان ابتدایی"، "مدیریت آموزشگاهی ویژه مدیران و معاونان"، "مشاوره و راهنمایی ویژه مشاوران"، "رشته تربیت بدنی و علوم ورزشی ویژه دبیران تربیت بدنی"، "مدیریت و برنامه ریزی فرهنگی تربیتی ویژه مدیران حوزه های اداری و ستادی" است.

وی اضافه کرد: البته در تلاش هستیم به تدریج کارشناسی ارشد را برای تمامی رشته ها توسعه بخشیم و تامین نیروی متخصص در مقاطع بالاتر همواره از دغدغه های آموزش و پرورش بوده است و آینده این دانشگاه تامین نیروی متخصص آموزش و پرورش است، تا آنجا که حتی طی سال های آینده معلمان مقطع متوسطه هم از طریق هیئت علمی دانشگاه فرهنگیان به مدارس ورود پیدا کنند.

محبی‌نیا تصریح کرد: دانشگاه فرهنگیان در پی این است که هم از خود دانشجویان دانشگاه و معلمان و هم از خارج از دانشگاه و داوطلبان آزاد اقدام به پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد کند و البته صلاحیت هایی نیز مد نظر قرار می گیرد و باید احراز شود.

وی ادامه داد: آئین نامه آموزشی پذیرش دانشجوی ارشد هنوز نهایی نشده است، اما باید به زودی به مراحل نهایی برسد که طبق آن دانشجویان از طریق آزمون سراسری کارشناسی ارشد که توسط  سازمان سنجش آموزش کشور انجام خواهد شد، به دانشگاه ورود می یابند.

به گفته سرپرست دانشگاه فرهنگیان هدف از تاسیس دانشگاه فرهنگیان پیش برد برنامه‌های سند عالی آموزش و پرورش  است و یکی از رسالت های مهم این دانشگاه تربیت دبیرانی متخصص در آموزش و پرورش است.

وی در خصوص تبدیل وضعیت مدرسین به هیات علمی خاطرنشان کرد: یکی از اقدامات اساسی در دانشگاه فرهنگیان همین مسئله است و با توجه به آیین نامه‌ها در شورای عالی فرهنگی، موارد تدوین شده در جذب مدرسین و نیروهای آموزشی به اجرا در می‌آید.

محبی نیا یادآور شد: هم اکنون 700 نفر عضو هیات علمی و مدرس در این دانشگاه فعالیت می کنند.

به گفته سرپرست دانشگاه فرهنگیان در حال حاضر مقطع کارشناسی ارشد تنها در تهران راه اندازی شده است اما برخی از استان ها نیز پتانسیل تشکیل این مقطع را دارند.

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

تصویر فرد
CaptchaMvc