گزارش کامل بورسیه‌ها تا پایان هفته اعلام می‌شود

سه شنبه ۲۹ مهر تعداد بازدید 714 دفعه

نجفی سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در رابطه با بحث بورسیه‌ها و مراحل رسیدگی به آنها، گفت: ما تا 3-2 روز آینده گزارش کامل موضوع بورسیه‌ها را اعلام می‌کنیم.

نجفی سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در رابطه با بحث بورسیه‌ها و مراحل رسیدگی به آنها، گفت: ما تا 3-2 روز آینده گزارش کامل موضوع بورسیه‌ها را اعلام می‌کنیم.

به گزارش سرویس اخبار دانشکاهی 3گام، دکتر نجفی در حاشیه اجلاس سالانه نخبگان و در جمع خبرنگاران در خصوص افزایش ظرفیت تحصیلات تکمیلی در دانشگاه آزاد اسلامی با رد ادعای مخالفان دانشگاه آزاد اسلامی در خصوص افزایش غیرقانونی ظرفیت ها در این دانشگاه، گفت: حرف آقای میرزاده در خصوص آمار افزایش ظرفیت ها دقیق است.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص تعیین تکلیف صندلی‌های خالی دانشگاه‌ها،‌ متذکر شد: در این باره باید بررسی کنیم و طرح‌هایی را برای سال تحصیلی آینده مطرح کنیم. یکی از این طرح‌ها در ارتباط با دانشگاه‌های غیردولتی این است که برخی از آنها مجبور به تعطیل کردن‌شان شویم.

 

وی تصریح کرد: دوم اینکه برخی از دانشگاه‌های غیردولتی می‌توانند از طریق ادغام با یکدیگر بحث صندلی‌های خالی را جبران کنند تا هزینه‌های اقتصادی آنها کاهش یابد. در مورد دانشگاه‌های پیام نور همین گونه است، ممکن است مجبور شویم برخی از واحدهای پیام نور را در مراکز شهرستان‌ها تعطیل کنیم. ضرورتی ندارد ، این تعداد مرکز پیام نور و علمی کاربردی در کشور داشته باشیم.

سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: در رابطه با این مسئله امیدواریم سال آینده با چنین تمهیداتی بحث صندلی‌های خالی در دانشگاه‌ها به طور کامل از بین برود.

نجفی در خصوص حاشیه های افزایش ظرفیت رشته‌های دکترا توسط دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: در این باره باید بالاخره مرجعی بررسی دقیقی صورت دهد و نتیجه آن اعلام می‌شود. در شورای عالی انقلاب فرهنگی جلسه قبل این مسئله مطرح شد و قرار شد در این شورا کمیته‌ای با حضور نمایندگان دانشگاه آزاد و وزارت علوم، بهداشت و درمان و اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی تشکیل شود تا ظرفیت‌های دوره دکترای دانشگاه آزاد بررسی شود.

وی افزود: رئیس دانشگاه آزاد چند بار اعلام کرد که رشته‌های دکترای پذیرفته شده نسبت به سال قبل 1.7 برابر است. یعنی 70 درصد اضافه شده است اما آقایان و مدعیان مخالف دانشگاه آزاد می‌گویند که این رقم 7 یا 8 برابر است. به نظر می‌رسد حرف آقای میرزاده دقیق‌تر است اما چون در شورای عالی انقلاب فرهنگی یکی از آقایان نظر 7 برابری را مطرح کرده قرار شد تا کمیته‌ای به این مسئله رسیدگی کند.

نجفی درباره رشته محل‌های دکترا نیز افزود: ما یک ظرفیتی را در حد 12 هزار نفر در دوره دکترا برای دانشگاه آزاد در سال تحصیلی جدید معلوم کرده‌ایم و هر کدام از رشته‌ها کاملا معلوم بود اما در مورد محل‌ها چون دانشگاه آزاد تغییراتی داشت محل‌ها را ما تعیین نکردیم اما قرار ما با دانشگاه آزاد این بود که بعد از اینکه رشته محل‌ها مشخص شدند آن را به ما اعلام کنند و تا اردیبهشت 94 فرصت دارند در تمام رشته‌محل‌هایی که پذیرش دکترا دارند تمام شرایط حداقلی استاندارد را از نظر استاد و تجهیزات جنبی فراهم کنند. از این رو ما نگران وضعیت دانشگاه آزاد نیستیم .

نجفی در رابطه با بحث بورسیه‌ها و مراحل رسیدگی به آنها، گفت: ما تا 3-2 روز آینده گزارش کامل موضوع بورسیه‌ها را اعلام می‌کنیم.

وی افزود: بحث بورسیه‌ها به چهار گروه کلی تقسیم می‌شود. یک گروه بورسیه‌هایی بودند که به اسم بورسیه خارج به آنها بورس داخل داده‌اند و بعد آن را تبدیل به بورسیه داخل کرده‌اند و در نتیجه بدون شرکت در آزمون دکترا وارد دوره‌های دکترا شدند. این پرونده‌هایی که قرار بود به کمیته پنج نفره ارجاع شود شامل این پرونده‌ها بودند.

نجفی ادامه داد: گروه دوم بورسیه‌هایی هستند که به خارج اعزام شدند و هم‌اکنون نیز مشغول تحصیل در خارج از کشور هستند. به طور طبیعی پرونده‌های آنها را به کمیته پرونده ارجاع نمی‌دهیم.

به گفته وی، دسته سوم پرونده بورسیه‌هایی است که خودشان مربی دانشگاه‌ها بودند و از قانون ادامه تحصیل در دانشگاه‌ها استفاده کردند که اینها هم شرایط خاص خود را دارند.

نجفی گفت: گروه چهارم نیز دسته‌ای بودند که از امتیازات ایثارگران استفاده کردند. حکمی که مربوط به هر کدام از این چهار گروه است با هم متفاوت است. بحثی که یکی از نمایندگان مجلس در این باره مربوط کرده است مربوط به گروهی است که پرونده‌های آنها نیز در کمیته‌های پنج نفره مطرح شد که ان‌شاءالله طی چهار روز آینده همانطور که رئیس جمهور فرمودند اطلاعیه‌ای با توضیحات کامل در مورد بورسیه‌ها خواهیم داد و مردم را در جریان خواهیم گذاشت. البته این کار بدون ذکر نام انجام خواهد شد چرا که ما فکر می‌کنیم نباید وارد حریم خصوصی شویم اما اگر معلوم شود که عده‌ای بدون ترتیبات قانونی از بحث بورس استفاده کردند با آنها برخورد می‌شود.

وی در پاسخ به این سوال که دقیقا چند نفر از بحث بورس استفاده کردند، گفت:‌ عدد کامل درنیامده است و هر زمان مشخص شود آن را اعلام خواهیم کرد.

سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری درباره برنامه‌های وزارت علوم برای حمایت از نخبگان، گفت: سیاست کلی دولت این است که شرایط را به گونه‌ای فراهم کند که نخبگان توانمند شوند و بتوان از استعدادهای آنان استفاده کرد. این محیط را در دانشگاه، شرکت‌های دانش بنیان و هر کدام از موسسات به گونه‌ای خاص باید اجرا کند.

به گزارش3گام و به نقل از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی دکتر نجفی خاطرنشان کرد: ما هم‌اکنون در زمینه تحصیل نخبگان آیین‌نامه‌ای به نام تحصیل استعدادهای درخشان داریم که شامل لیسانس به کارشناسی ارشد و کارشناسی ارشد به دکترا می‌شود و نخبگان می‌توانند بدون کنکور وارد این دوره‌ها شوند. امیدواریم تا سال آینده تعدادی رشته‌های بین رشته‌ای ایجاد شود و ما امیدواریم بتوانیم جهشی در این زمینه ایجاد کنیم و از سال تحصیلی آینده رشته‌های جدید نیز پذیرای نخبگان خواهند بود اما هم‌اکنون مهمترین امتیازی که نخبگان در عرصه تحصیل دارند ورود بدون آزمون به مقطع کارشناسی ارشد و دکترا است.

نجفی درباره اینکه آیا وزیر آینده شما هستید، گفت:‌ هنوز چیزی در این رابطه مشخص نیست.

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

تصویر فرد