گزیده ای از اتاق فکر مجموعه مهندسی کامپیوتر

ورود به اتاق فکر
 • اطلاعات راجع به رشته مهندسی کامپیوتر

  ببخشید واسه اطلاعات بیشتر از این گرایش ها باید به کجا مراجعه کنم ؟
  من هنوز وارد دانشگاه نشدم ولی هدفم یک رشته ی جامع و کاربردی مرتبط با کامپیوتر هست .

 • امتیاز تست

  با سلام
  میشه بگین جواب دادن به تستهایی که کمتر کسی تونسته جواب بده توی کنکور امتیاز خاصی داره و یا نه؟؟؟
  اگر نداشته باشه پس درسی مثل ریاضی مهندسیرو لزوم نداره براش وقت گذاشت.

 • انتخاب رشته برای کارشناسی ارشد

  با سلام.
  من رشته کامپیوتر نرم افزار در مقطع کارشناسی خوندم. برای ارشد هم میخواستم انتخاب رشته کنم.
  با درسهای معادلات و ریاضی مهندسی و فیزیک خیلی جور نیستم اما برنامه نویسی و شبکه را دوست دارم.
  البته علاقه ی زیادی هم به پردازش تصویر ندارم پس رشته های رباتیک یا هوش مصنوعی خیلی بدردم نمیخوره.
  توی رشته های ارشد که دیدم فقط ۲ تا شاخه برام میمونه که میشه Computer and Network Security یا امنیت شبکه و Software Theory یا مهندسی نرم افزار.

  اگر با این ویژگی ها رشته های دیگری هست ممنون میشم بهم معرفی کنید و اینکه پیشنهاد شما چیه ؟

 • گرایش لیسانس

  سلام ممنون از سایت عالی و مفیدتون من ميخوام تو حوزه کامپیوتر تحصیل کنم کدام رشته رو بخونم که هم کار برای خانم و روحیه اش مناسب باشه و اصلا وجود داشته باشه و هم ارشد خوبی برای خارج کشور و کار در اونجا باشه دانشگاه های شهر ما آیتی رو پیام نور و علوم کامپیوتر و نرم افزار رو دولتی داره کدوم رو برم؟ لطفا راهنمایی کنید 🌸🌸

 • گرایش های کارشناسی ارشد

  سلام. ممنونم از سایت خوبتون. من کارشناسی رشته نرم افزار رو خوندم برای ادامه ی تحصیل نمیدونم در چه گرایشی اطلاعات بیشتر کسب کنم و در آن زمینه آزمون کارشناسی ارشد رو شرکت کنم. قدرت تحلیل و برنامه نویسی خوبی دارم و همچنین علا قه ی زیادی به رباتیک و سخت افزار کامپیوتر دارم اما چیزی ازش نمیدونم و همچنین به شبکه هم علاقه دارم و اینکه میشه در چند گرایش در کارشناسی ارشد آزمون داد و یا یکی از گرایش های it رو برای کارشناسی ارشد بخونم. و اینکه به نظر شما کدوم یک از گرایش ها موقعیت شغلی بهتری نسبت به بقیه ی رشته ها دارد.

تحلیل تغییر ضرایب دروس مجموعه مهندسی کامپیوتر ارشد 99

تعداد بازدید 2877 دفعه

ضرایب برخی دروس مجموعه مهندسی کامپیوتر برای کنکور ارشد 99 نسبت به کنکور سال های گذشته تغییر کرده است. این تغییر ضرایب می تواند روی کیفیت مطالعه داوطلبان ارشد مهندسی کامپیوتر 99 تاثیر گذار باشد. تحلیل تغییر ضرایب دروس مجموعه مهندسی کامپیوتر ارشد 99 که توسط مشاوران 3گام انجام گرفته است می تواند کمک زیادی برای داوطلبان این رشته باشد.

 

تحلیل تغییر ضرایب دروس مجموعه مهندسی کامپیوتر ارشد 99
تحلیل تغییر ضرایب دروس مجموعه مهندسی کامپیوتر ارشد 99

ثبت نام رایگان و شروع مشاوره 

 

تحلیل تغییر ضرایب دروس مجموعه مهندسی کامپیوتر ارشد 99

طبق اطلاعیه سازمان سنجش تغیرات اساسی در ضرایب و دروس بعضی گرایش های مهندسی کامپیوتر ایجاد شده است. و گرایش های الگوریتم ها و محاسبات و قرآن کاوی رایانشی ایجاد شده است. با نگاهی مختصر متوجه می شویم که بیشترتغییرات مربوط به گرایش های هوش مصنوعی و معماری کامپیوتر می باشد. در کنکور سال 98 و قبل از آن چهار دسته سوال داشتیم که شامل دروس زبان با ضریب یک، ریاضی با ضریب دو، مشترک با ضریب چهار و تخصصی با ضریب سه که دروس زبان و ریاضی و مشترک برای کلیه گرایش ها مثل هم بود و تنها تفاوت آن ها در دروس تخصصی بود. در اطلاعیه سنجش در مورد کنکور 99 شاهد تغییرات چشم گیر بوده ایم که اولا تعداد دسته سوالات به سه دسته تغییر کرده است که شامل زبان، ریاضی و تخصصی است و این دروس برای تمامی گرایش­ ها مثل هم هستند. ضریب ریاضی و زبان برای تمام گرایش ها یکسان و برابر یک و ضریب هر کدام از درس های تخصصی برای گرایش های مختلف متفاوت است و از دو تا چهار متغیر است.جالب تر اینکه دروس کلیه گرایش های مهندسی کامپیوتر یکسان شده است ولی ضریب هر کدام از درس های تخصصی برای هر کدام از گرایش ها متفاوت است.

درس هایی که  داوطلبان گرایش های نرم افزار و شبکه های کامپیوتری و رایانش امن باید مطالعه کنند تغییر نکرده است و تنها ضریب دروس تغییر کرده است ولی دروس مورد مطالعه در گرایش هوش مصنوعی تغییر کرده است  و داوطلبان به جای مطالعه دروس سیگنال ها و سیستم ها و مدار های الکتریکی باید دروس پایگاه داده ها و طراحی و ساخت کامپایلر ها را مطالعه کنند. دروس مورد مطالعه در گرایش معماری کامپیوتر نیز مانند گرایش نرم افزار و هوش مصنوعی است و تنها تفاوت آن ها در ضریب دروس است.

حال به بررسی جزیی هر یک از رشته ها و گرایش های این مجموعه می پردازیم:

تحلیل تغییر ضرایب دروس مجموعه مهندسی کامپیوتر ارشد 99 در گرایش های مختلف

معماری سیستم های کامپیوتری: برای موفقیت در گرایش معماری سیستم های کامپیوتری باید وقت بیشتری را بر روی دروس مدار منطقی و معماری کامپیوتر گذاشت. بعد از دروس مدار منطقی و معماری کامپیوتر، دروس سیستم عامل و شبکه های کامپیوتر اهمیت بالایی دارند(بخاطر ضریب 3 بودن). تا قبل از اطلاعیه کنکور 99 سازمان سنجش دروس سیستم عامل و شبکه های کامپیوتری ضریب 4 داشتند که حالا ضریب 3 دارند ولی ضریب دروس مدار منطقی و معماری کامپیوتری تغییر نکرده است.

نرم افزار: برای موفقیت در گرایش نرم افزار باید وقت بیشتری را بر روی دروس ضریب 4، یعنی ساختمان داده و طراحی الگوریتم گذاشت. بعد از دروس ساختمان داده و طراحی الگوریتم، دروس نظریه زبان ها و ماشین ها، سیستم های عامل، هوش مصنوعی، پایگاه داده ها و کامپایلر اهمیت بالایی دارند(بخاطر ضریب 3 بودن). تا قبل از اطلاعیه کنکور 99 سازمان سنجش دروس نظریه زبان ها و ماشین ها و سیستم های عامل ضریب 4 داشتند که حالا ضریب 3 دارند ولی ضریب دروس ساختمان داده ها، طراحی الگوریتم، هوش مصنوعی، پایگاه داده ها و کامپایلر تغییر نکرده است.

هوش مصنوعی و رباتیکز: برای موفقیت در گرایش هوش مصنوعی باید وقت بیشتری را بر روی درس ضریب 4، یعنی هوش مصنوعی گذاشت. بعد از درس هوش مصنوعی، دروس مدار منطقی، معماری کامپیوتر، ساختمان داده و طراحی الگوریتم و سیستم های عامل اهمیت بالایی دارند(بخاطر ضریب 3 بودن). تا قبل از اطلاعیه کنکور 99 سازمان سنجش دروس مدار منطقی، معماری کامپیوتر، ساختمان داده، طراحی الگوریتم و سیستم های عامل ضریب 4 داشتند که حالا ضریب 3 دارند و درس هوش مصنوعی ضریب 3 داشت که حالا ضریب 4 دارد.

شبکه های کامپیوتر: برای موفقیت در گرایش شبکه های کامپیوتری باید وقت بیشتری را بر روی درس ضریب 4، یعنی شبکه های کامپیوتری گذاشت. بعد از درس شبکه های کامپیوتری، دروس مدار منطقی، معماری کامپیوتر و سیستم عامل اهمیت بالایی دارند(بخاطر ضریب 3 بودن). تا قبل از اطلاعیه کنکور 99 سازمان سنجش دروس مدار منطقی، معماری کامپیوتر و سیستم های عامل ضریب 4 داشتند که حالا ضریب 3 دارند ولی ضریب درس شبکه های کامپیوتری تغییر نکرده است.

ثبت نام رایگان و شروع مشاوره 

رایانش امن: برای موفقیت در گرایش رایانش امن باید وقت بیشتری را بر روی دروس ضریب 4، یعنی سیستم عامل و شبکه های کامپیوتری گذاشت. بعد از دروس سیستم عامل و شبکه های کامپیوتری، دروس نظریه زبان ها و ماشین ها، ساختمان داده و طراحی الگوریتم و پایگاه داده اهمیت بالایی دارند(بخاطر ضریب 3 بودن). تا قبل از اطلاعیه کنکور 99 سازمان سنجش دروس نظریه زبان ها و ماشین ها، ساختمان داده و طراحی الگوریتم ضریب 4 داشتند که حالا ضریب 3 دارند ولی ضریب دروس سیستم های عامل، شبکه های کامپیوتری و پایگاه داده تغییر نکرده است.

بایوانفورماتیک: برای موفقیت در گرایش بایوانفورماتیک باید وقت بیشتری را بر روی دروس ضریب 4، یعنی هوش مصنوعی گذاشت. بعد از درس هوش مصنوعی، دروس مدار منطقی، معماری کامپیوتر، ساختمان داده، طراحی الگوریتم و پایگاه داده اهمیت بالایی دارند(بخاطر ضریب 3 بودن).

الگوریتم ها و محاسبات: برای موفقیت در رشته الگوریتم ها و محاسبات باید وقت بیشتری را بر روی دروس ضریب 4، یعنی نظریه زبان ها و ماشین ها و ساختمان داده و طراحی الگوریتم گذاشت. بعد از دروس نظریه زبان ها و ماشین ها و ساختمان داده و طراحی الگوریتم، دروس سیستم های عامل و کامپایلر اهمیت بالایی دارند(بخاطر ضریب 3 بودن).

قرآن کاوی آموزشی: برای موفقیت در رشته قرآن کاوی رایانشی باید وقت بیشتری را بر روی دروس ضریب 4، یعنی هوش مصنوعی گذاشت. بعد از درس هوش مصنوعی، دروس مدار منطقی، معماری کامپیوتر، ساختمان داده، طراحی الگوریتم و سیستم عامل اهمیت بالایی دارند(بخاطر ضریب 3 بودن).

در کل شاید ظاهرا تغییراتی که سازمان سنجش ایجاد کرده است  غیر منتظره و برای بعضی ها ناخوشایند باشد ولی از نظر دیگر حق انتخاب موقع انتخاب رشته را بالا برده است.

ثبت نام رایگان و شروع مشاوره 

سایر بخش های مجموعه مهندسی کامپیوتر

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید. خواهشمند است سوالات خود را در قسمت اتاق فکر این رشته مطرح نمایید

تصویر فرد
CaptchaMvc