دسته بندی داوطلبان در انتخاب رشته آزمون کارشناسی ارشد- قسمت دوم

تعداد بازدید 9877 دفعه

دسته دوم: کسانی که رتبه خوبی دارند ولی قبولی آنها در آنچه که مد نظرشان است در هاله ای از ابهام قرار دارد:

... در ادامه

دسته دوم: کسانی که رتبه خوبی دارند ولی قبولی آنها در آنچه که مد نظرشان است در هاله ای از ابهام قرار دارد:

اگر در این دسته از داوطلبان قرار دارید، وضعیت شما از این حیث که قطعاً در آزمون کارشناسی ارشد قبول خواهید شد تضمین شده است ولیکن آیا همانی را که می خواهید به دست می آورید یا نه! ممکن است سال گذشته با همین شرایط داوطلبی در آن رشته و یا شاخه خاص و در دانشگاه مورد نظر قبول نشده باشد ولی دو سال قبل قبول شده باشد. جنگ احتمالات آغاز می شود. شانس هم این وسط رخی نشان می دهد. در اینجا باید فکر خود را تمیزسازی نمایید. عملاً شما یک چالش دارید، برخلاف بسیاری که چالش های بسیاری دارند. پس شما باید اولویت بندی خود را در انتخاب رشته مهم قلمداد کنید. در اینجا نیز باید تکلیف خود را مشخص کنید. آیا دانشگاه برایتان مهم تر است؟ آیا رشته برایتان مهم تر است؟ آیا هزینه برایتان مهم تر است؟ باید مشخص کنید که می خواهید در مقطع دکترا ادامه تحصیل دهید یا نه! بازار کار چه جایگاهی برای شما دارد!

 

ثبت نام و شروع مشاوره و برنامه ریزیاگر برایتان این مهم است که به هر قیمتی که شده حتماً در دانشگاه مورد نظرتان قبول شوید و با توجه به رتبه تان نمی دانید که آیا می شود یانه، پس باید به انتخاب نوبت دوم (شبانه) آن دانشگاه فکر کنید. البته اگر شرایط برای شبانه آنجا هم مهیا نیست که باید هم روزانه و هم شبانه را انتخاب کنید، به شرط اینکه وضع مالی اجازه دهد. در این شرایط قطعاً دانشگاه مورد نظر شما در بالاترین اولویت انتخاب رشته خواهد بود. هم رشته هایش و هم روزانه و شبانه اش. البته خیالتان راحت باشد که در مدرک شما کلمه شبانه ذکر نمی شود و مدرکتان فرقی با مدرک کارشناسی ارشد ورودیهای روزانه نخواهد داشت. در این صورت رشته را قربانی دانشگاه می کنید. شاید چون هدف خاصی را از پذیرفته شدن در آن دانشگاه دنبال می کرده اید. در نظر بگیرید در این انتخابها باید شیوه آموزشی را هم در نظر داشته باشید. اگر هدف خیلی والایی دارید که باید پژوهش محور باشید و دور آموزش محور را خط بکشید.

اگر در انتخاب رشته آزمون کارشناسی ارشد برایتان این مهم است که به هر قیمتی شده در رشته مورد نظرتان قبول شوید، پس باید دانشگاه را در مرتبه دوم اهمیت قرار دهید و به رشته مورد نظرتان در یک دانشگاه دیگر فکر کنید. البته اولویت در انتخاب رشته کارشناسی ارشد با همان دانشگاه و رشته است، چرا که احتمال دارد معادلاتی اتفاق بیفتد که آنجا قبول شوید و حرف و حدیثی باقی نماند.

اگر برایتان این مهم است که در قبال درس خواندن در یک رشته و دانشگاه هزینه زیادی نپردازید، پس در انتخاب رشته به روزانه ها فکر کنید. اگر روزانه تهران نشد، روزانه اصفهان و اگر اصفهان نشد شیراز. یعنی روزانه بودن دانشگاه را در اولویت قرار دهید.

 

دریافت مشاوره رایگاندسته سوم: کسانی که رتبه متوسطی دارند و از قبولی خود مطمئن اند ولی نمی دانند کجا؟

اولین سؤالی که باید از این دسته از داوطلبان پرسید این است که آیا به هر قیمتی می خواهی امسال در آزمون کارشناسی ارشد قبول شوی؟! اگر به هر قیمتی می خواهی قبول شوی، پس 100 انتخاب ریز و درشت در مقابل داری که قطعاً در یکی از آنها قبول خواهی شد. اگر هدف خیلی بزرگتری داری و می بینی که رتبه ات با آن هدف تفاوت فاحشی دارد پس قدری بیشتر فکر کن و ببین آیا می ارزد یک سال پشت کنکور کارشناسی ارشد بمانم و دوباره روز از نو و روزی از نو. اگر می بینی نمی ارزد که انتخاب رشته کن واگر مرد میدانی، انتخاب رشته نکن. این دسته از داوطلبان باید توجه داشته باشند که در انتخاب رشته می توانند هر 100 انتخاب را انجام دهند. برخی به خاطر بهتر بودن رتبه شان احتمال قبولی در نوبت روزانه دانشگاههای شهرستان را خواهند داشت. برخی به خاطر رتبه بدشان ممکن است نوبت دوم (شبانه) شهرستان قبول شوند و برخی دیگر ممکن است به پیام نور بیندیشند. دوباره تأکید میکنم قبولی اینها قطعی است. در اینجاست که انتخاب رشته وارد مرحله حساس خود می شود. در اینجا باید غربال بندی های مناسبی را پیاده سازی کرد، از فامیل نزدیک در یک شهرستان تا هزینه. بعضی ها از اینکه کارشناسی ارشد را در نوبت روزانه بخوانند راضی می شوند، پس همه روزانه ها را باید انتخاب کنند ولی باید بدانند کدامها را اول و کدامها را وسط و کدامها را درآخر بزنند. بعضی حاضرند شبانه یک دانشگاه معتبرتر و یا یک رشته خاص را اولویت دهند. انتخاب رشته اینها ظریف تر می شود. از این لحاظ که حالا باید اولویت روزانه و شبانه را نیز رعایت کنند. بعضی ها صرفاً قبولی در آزمون کارشناسی ارشد برایشان مهم است، آنها باید جوری انتخاب کنند که جا برای 100 انتخاب باشد. ملغمه ای از روزانه و شبانه و پیام نور و غیره را باید در نظر گرفته باشند.

البته به این فاکتورها، فاکتور شیوه آموزش در مقطع کارشناسی ارشد را هم بیفزایید. شاید به خاطر بعضی هدفها شیوه آموزش محور برای شما بهتر باشد و شاید هم شیوه پژوهش محور برای شما خوب باشد.

دسته چهارم: کسانی که رتبه بدی دارند و فقط مجاز شده اند و اصلاً نمی دانند قبول می شوند یا نه؟

اگر جزء این دسته از داوطلبان هستید، از طرفی مطمئنیند که روزانه و شبانه قبول نمی شوید. می توانید گوشه چشمی به پیام نور و غیر انتفاعی و ... داشته باشید. البته این دلیل بر این نیست که روزانه و شبانه را انتخاب نکنید. انسان به امید زنده است، ولی خودتان نیز خوب می دانید که شدنی نیست. بنابراین پایین ترین سطح دانشگاهها و رشته ها را بیشتر مورد تعمق قرار دهید. اگر حتماً می خواهید قبول شوید که باید قدری در انتخاب رشته دقت عمل بیشتری به خرج دهید. به هر حال هر کس به فراخور هدفی خاص درآزمون کارشناسی ارشد شرکت کرده است. در کل همین مجاز شدن می تواند اولین گام آن هدف باشد.

 

ثبت نام و شروع مشاوره و برنامه ریزی

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید
 • تصویر فرد

  داریوش عالی پور‏ - 97/7/18

  اولویت اولم رو قبول شدم در نتیجه ی نهایی ولی سایراولویتهامو نزدن نمیشه درخواست بدم اولویت دوم یا سومم رو بهم بدن؟

 • تصویر فرد

  آقای افشار‏ - 97/9/25

  سلام. چرا میشه. باید به سازمان سنجش درخواست بدید

 • تصویر فرد

  حامدعبداله زاده‏ - 97/6/13

  اولویت اولم رو قبول شدم در نتیجه ی نهایی ولی سایراولویتهامو نزدن نمیشه درخواست بدم اولویت دوم یا سومم رو بهم بدن؟

 • تصویر فرد

  ارغوان مومیوند‏ - 97/3/12

  با سلام
  در انتخاب رشته سه گام منطقی و پر احتمال چیست بین پر احتمال و منطقی شانس قبولی کدام یک بیشتر است؟

 • تصویر فرد

  افشین‏ - 96/6/22

  سلام. اگر بنده در انتخاب سوم دانشگاه شبانه قبول شدم ولی در انتخاب شماره26 خودم دانشگاه اصفهان روزانه جزو قبول شدگان هستم و رتبه من از آخرین رتبه کمتر شده مثلا آخرین رتبه قبولی 47 هست ومن رتبه ام 42شده امکان اعتراض و قبول شدن در دانشگاه روزانه رو دارم ،لطفا راهنمایی بفرمایید در ضمن بعد از اولویت 26 هم در چندین جای دیگر روزانه قبول شدم ولی متاسفانه انتخاب رشته ام بد بوده وانتخاب سومم شبانه بوده و همون قبول شدم بسیار سپاسگزارم و منتظر جواب .ممنونم

 • تصویر فرد

  مهديه‏ - 96/5/23

  سلام اگه براساس اولويت بندي توي چند رشته قبول شديم فقط بايد اولويت اول هرچي باشه بخونيم لطفا جواب بديد

 • تصویر فرد

  خانم پور واحدی‏ - 96/5/24

  سلام فقط یک کد رشته برای قبولی شما اعلام می شود 

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

تصویر فرد