برای مطالعه خود، هوشـــــمندانه برنامه ریزی کنید .

انتخاب رشته کنکور تجربی96

تعداد بازدید 4793 دفعه

در انتخاب رشته کنکور تجربی همگان به سمت رشته های پزشکی هجوم می برند. سعی کنید در انتخاب رشته کنکور تجربی به دقت روی اولویت بندی ها و بازار کار و آینده رشته ها تحقیق کنید.

انتخاب رشته علوم تجربی
انتخاب رشته کنکور تجربی

در انتخاب رشته کنکور تجربی همگان به سمت رشته های پزشکی هجوم می برند. رتبه های خوب به راحتی در رشته دلخواه قبول می شوند و رتبه هایی که به پزشکی نمی رسند باید به سراغ سایر رشته ها بروند. اگر هدف اصلی شما پزشکی است و با توجه به رتبه تان به آن نمی رسید بنابراین بهتر است برای انتخابهای بعدی با دید کامل تر و بهتری انتخاب رشته کنید. می توانید به سراغ رشته های پیراپزشکی بروید که نزدیکتر به رشته های پزشکی هستند و شانس خود را بعدها در مقاطع بالاتر برای نزدیک شدن به پزشکی امتحان کنید. توجه داشته باشید که همسو با تغییرات انتخاب رشته کنکور سراسری 96، دیدگاههای خود را به خوبی تغییر دهید.

در کل برای اینکه بهترین نوع انتخاب رشته را در کنکور تجربی 96 داشته باشید، سعی کنید نکات زیر را رعایت کنید:

1- علاوه بر رشته های زیر گروه پزشکی شامل دندانپزشکی، پزشکی و داروسازی، حتما به رشته های زیر گروه پیراپزشکی مثل علوم آزمایشگاهی، بینایی سنجی، فیزیوتراپی، پرتوشناسی (رادیولوژی)، اتاق عمل، هوشبری، پرستاری و ... نیز نیم نگاهی داشته باشید. بعد از رشته های پزشکی، این رشته ها، جزء رشته های دارای بازار کار خوب و با درآمد مناسب هستند.

2- اگر به گروههای غیر پزشکی نظیر شیمی و زیست شناسی علاقه من هستید باید بدانید که یا باید با لیسانس بلافاصله به دنبال کار باشید و یا این که تا مقطع دکترا در این رشته ها تحصیل کنید. در نظر داشته باشید که این رشته ها بهترین رشته های ایران برای ادامه تحصیلی در مقطع دکترا هستند و بهترین شرایط بورسیه مخصوص این رشته هاست.

3- برای اولویت بندی بهتر سعی کنید با توجه به رتبه خود بدین ترتیب عمل کنید. ابتدا رویایی ترین و بهترین انتخابهای خود را در فرم انتخاب رشته سنجش مخصوص گروه تجربی وارد کنید. می توان گفت که بهتر است از 150 انتخاب حداقل 30 انتخاب، انتخابهای رویایی باشد که شما حتی شانس قبولی در آنها را ندارید. رشته هایی با کیفیت و در دانشگاههایی خوب. سعی کنید 50 انتخاب خود را انتخابهای خوشبینانه بچینید. انتخاب هایی که اگر خوش شانس باشید در آنها قبول می شوید و 50 انتخاب بعدی خود را انتخابهایی با احتمال قوی در قبولی را قرار دهید. 20 انتخاب آخر مخصوص انتخابهایی است که صد در صد در آنها قبول هستید که می تواند شامل انتخاب رشته های صرفا با سوابق تحصیلی نیز می باشد.

برای اطلاع از این که در هر رشته و دانشگاهی چقدر شانس و احتمل قبولی دارید می توانید از نرم افزار فوق پیشرفته انتخاب رشته 3گام استفاده کنید.

4- رشته های مهندسی کشاورزی از نظر بازار کار به حاشیه رانده شده اند و رشته هایی مانند زمین شناسی محجور مانده اند. در مجموع با این وضعیت نا به سامان در سایر رشته های تجربی چه سبکی از انتخاب رشته پاسخگو خواهد بود؟

پیشنهاد ما این است که در ابتدا این را در نظر بگیرید که قرار است تا آخر عمر با این رشته زندگی کنید و این انتخاب یک انتخاب موقتی نیست. عملا از فرآیند کسب درآمد تا ازدواج و سالمندی شما، این انتخاب، زندگی شما را تحت تاثیر قرار خواهد داد. پس با دید بلند مدت به موضوع نگاه کنید. به جای این که دچار کابوس حسرت شوید که چرا اینگونه انتخاب رشته کردم، با دیدی باز انتخاب رشته کنید. از کسانی که می دانند و در این زمینه متخصص هستند کمک بگیرید. قطعا مسائلی وجود دارد که شما در این سن کم اصلا به آنها فکر نمی کنید ولی 10 سال بعد یقه شما را در پیچهای تند زندگی می گیرند.

 

 

بیشتر بخوانید:

انتخاب رشته کنکور سراسری 96

نرم افزار مجازی و  آنلاین کنکور سراسری

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید
  • تصویر فرد

    مهدیه‏ - ۱۸م شهریور ماه۹۵ نظر داد

    باسلام خسته نباشید......میشه رشته های تعهدی دارو دندان پزشکی سایر استان هارو هم زد تو توضیحات این رشته گفته شده اکثرابومی استانی پذیرش میشه وهمین طور ذکر کرد ه مخصوص داوطلبای بومی همون استان این دوتا جمله به نظرتون تناقض ؟نداره؟بالاخره میشد رشته های تعهدی سایر استانارو زد یانه؟؟مشاورای شهرمون میگن نمی شه پارسال که این رشته های تعهدی سایر استانارورو میزدم ارور میدادولی امسال ارور نداد

  • تصویر فرد

    آقای افشار‏ - ۱۸م شهریور ماه۹۵ نظر داد

    در نوع گزینش تعهد وزات بهداشت وقتی اسم استان و مناطق تحت پوشش مستقیما قید میشه سهمیه رو فقط به همون استان میدن. از اونجایی که در پذیرش های بومی گاها 20 تا 40 درصد به سهمیه آزاد تعلق می گیره، از استانهای دیگه هم پذیرش صورت می گیره به شرطی که سهمیه منطقه خالی بمونه به همین خاطر از واژه اکثرا استفاده کرده تا در صورت خالی بودن به بقیه استانها بتونه اختصاص بده. در واقع منعی برای انتخابش وجود نداره.

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

تصویر فرد