برای مطالعه خود، هوشـــــمندانه برنامه ریزی کنید .

انتخاب رشته کنکور تجربی

تعداد بازدید 1672 دفعه

در انتخاب رشته کنکور تجربی همگان به سمت رشته های پزشکی هجوم می برند. رتبه های خوب به راحتی در رشته دلخواه قبول می شوند و رتبه هایی که به پزشکی نمی رسند باید به سراغ سایر رشته ها بروند.

انتخاب رشته علوم تجربی
انتخاب رشته علوم تجربی

در انتخاب رشته کنکور تجربی همگان به سمت رشته های پزشکی هجوم می برند. رتبه های خوب به راحتی در رشته دلخواه قبول می شوند و رتبه هایی که به پزشکی نمی رسند باید به سراغ سایر رشته ها بروند. اگر هدف اصلی شما پزشکی است و با توجه به رتبه تان به آن نمی رسید بنابراین بهتر است برای انتخابهای بعدی با دید کامل تر و بهتری انتخاب رشته کنید. می توانید به سراغ رشته های پیراپزشکی بروید که نزدیکتر به رشته های پزشکی هستند و شانس خود را بعدها در مقاطع بالاتر برای نزدیک شدن به پزشکی امتحان کنید.

بسیاری بعد از قبول نشدن در پزشکی از رشته های پیراپزشکی مانند علوم آزمایشگاهی، رادیولوژی و غیره فرار می کنند و به سمت سایر رشته ها کشیده می شوند. در نظر داشته باشید که بازار کار این رشته های پیراپزشکی بسیار بهتر از سایر رشته هاست. بسیاری بدون علاقه و فقط به خاطر نام، وارد رشته شیمی می شوند و یا به خاطر علاقه مندی به داروسازی به سراغ رشته شیمی می آیند و چون این رشته، رشته سختی است در دانشگاه به مشکل می خورند. عده ای دیگر مثلا زیست را انتخاب می کنند به این دلیل که وارد رشته ای مانند حسابداری و مدیریت بازرگانی نشوند و چه بسیار کسانی که در مقطع ارشد تصمیم می گیرند از رشته های زیست به رشته هایی مثل حسابداری و مدیریت تغییر رشته دهند و چه دشوار است مطالبی را بخوانی که دیگران 4 سال خوانده اند.

رشته های مهندسی کشاورزی از نظر بازار کار به حاشیه رانده شده اند و رشته هایی مانند زمین شناسی محجور مانده اند. در مجموع با این وضعیت نا به سامان در سایر رشته های تجربی چه سبکی از انتخاب رشته پاسخگو خواهد بود؟

پیشنهاد ما این است که در ابتدا این را در نظر بگیرید که قرار است تا آخر عمر با این رشته زندگی کنید و این انتخاب یک انتخاب موقتی نیست. عملا از فرآیند کسب درآمد تا ازدواج و سالمندی شما، این انتخاب، زندگی شما را تحت تاثیر قرار خواهد داد. پس با دید بلند مدت به موضوع نگاه کنید. به جای این که دچار کابوس حسرت شوید که چرا اینگونه انتخاب رشته کردم، با دیدی باز انتخاب رشته کنید. از کسانی که می دانند و در این زمینه متخصص هستند کمک بگیرید. قطعا مسائلی وجود دارد که شما در این سن کم اصلا به آنها فکر نمی کنید ولی 10 سال بعد یقه شما را در پیچهای تند زندگی می گیرند.

 

مشاوره حضوری انتخاب رشته

 

مشاوره تلفنی انتخاب رشته

 

نرم افزار انتخاب رشته کنکور سراسری

 

بیشتر بخوانید:

انتخاب رشته کنکور سراسری سال 95

نرم افزار مجازی و  آنلاین کنکور سراسری

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید
  • تصویر فرد

    مهدیه‏ - ۱۸م شهریور ماه۹۵ نظر داد

    باسلام خسته نباشید......میشه رشته های تعهدی دارو دندان پزشکی سایر استان هارو هم زد تو توضیحات این رشته گفته شده اکثرابومی استانی پذیرش میشه وهمین طور ذکر کرد ه مخصوص داوطلبای بومی همون استان این دوتا جمله به نظرتون تناقض ؟نداره؟بالاخره میشد رشته های تعهدی سایر استانارو زد یانه؟؟مشاورای شهرمون میگن نمی شه پارسال که این رشته های تعهدی سایر استانارورو میزدم ارور میدادولی امسال ارور نداد

  • تصویر فرد

    آقای افشار‏ - ۱۸م شهریور ماه۹۵ نظر داد

    در نوع گزینش تعهد وزات بهداشت وقتی اسم استان و مناطق تحت پوشش مستقیما قید میشه سهمیه رو فقط به همون استان میدن. از اونجایی که در پذیرش های بومی گاها 20 تا 40 درصد به سهمیه آزاد تعلق می گیره، از استانهای دیگه هم پذیرش صورت می گیره به شرطی که سهمیه منطقه خالی بمونه به همین خاطر از واژه اکثرا استفاده کرده تا در صورت خالی بودن به بقیه استانها بتونه اختصاص بده. در واقع منعی برای انتخابش وجود نداره.

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

تصویر فرد