کنکور 99: نظام جدید یا نظام قدیم؟

تعداد بازدید 17228 دفعه

این سوال ذهن بسیاری از داوطلبان را درگیر کرده است که در کنکور 99 نظام جدید را انتخاب کنیم یا نظام قدیم را؟ نکته بسیار مهم درباره نظام قدیم یا نظام جدید این است که اگر پشت یکی از کنکورها مانده باشید و یکی از این کنکورها را ثبت نام کرده باشید، تصمیم گیری برای عوض کردن کنکورتان به نظام قدیم یا جدید دشوارتر می شود.

کنکور 99 نظام جدید یا نظام قدیم؟

کنکور 99 نظام جدید یا نظام قدیم؟

 

طبق گفته های سازمان سنجش امسال داوطلبان کنکور سراسری 99 برای شرکت در کنکور حق انتخاب نوع کنکور نظام قدیم یا نظام جدید را دارند و می توانند نظام جدید یا نظام قدیم را انتخاب کنند. پس از این حرفها بود که بک سوال بزرگ، ذهن بسیاری از داوطلبان را درگیر کرد: در کنکور 99 نظام جدید را انتخاب کنیم یا نظام قدیم را؟ تعداد مراجعات برای پاسخ به این سوال به قدری زیاد بود که تصمیم بر آن شد تا خود استاد افشار، با مقایسه هر دو نظام قدیم و جدید، پاسخ دقیق و قانع کننده ای را به این سوال داوطلبان بدهد.

 

ثبت نام در پنل مشاوره و برنامه ریزی

ویژگی ها و مزایای نظام قدیم

ابتدا بهتر است تا نظام قدیم را به خوبی بشناسیم و ویژ گی های ان را به دقت بررسی کنیم. هر نظامی با توجه به مزایا و معایب خود بررسی می شود.

مهم ترین ویژگی های نظام قدیم را در این مورد می توان برشمرد:

1- کتاب های کمک آموزشی و بانک های جامع تستی بسیار خوبی در این زمینه وجود دارد. برای اینکه بهترین کتاب های نظام قدیم را بشناسید و آنها را تهیه کنید، برای شما یک مطلب خوب آماده کرده ام که می توانید از طریق لینک زیر مطالعه کنید.

بهترین منابع کنکور نظام قدیم

2- بسیاری از نکات تستی و ترکیبی کنکورهای نظام قدیم استخراج شده است.

3- آزمون های آزمایشی مختلف، با شبیه سازی سوالات مختلف کنکورهای سراسری در سال های گذشته، بانک تستی مناسبی را برای این نظام فراهم کرده اند.

4- میزان تسلط دبیران و معلمان بر روی مباحث کتاب های نظام قدیم بسیار بالاتر است.

5- کلمات کتاب های درسی به طور کامل جا افتاده است و نیازی به تغییر معانی کلمات در ذهن نیست. به خصوص این مطلب در دو درس زیست شناسی و شیمی بسیار مهم است.

6- نظام قدیمی ها بدترین نوع سوالات در کنکور خود را دیده اند، مثل سوالات شیمی سال 95 یا سوالت زیست شناسی سال 96 و 97 یا سوالات فیزیک سال 94 و 96 و دیگر سخت تر از این سوالات امکان ندارد. پس آنچه که باید بر سر انها آمده باشد آمده است و کتاب های کمک آموزشی و معلمان و مشاوران کنکوری روش های مقابله با آنها را بلد شده اند و به دانش آموزان یاد می دهند.

7- مزایای اصلی کنکور نظام قدیم را در یک مطلب دیگر به طور کامل و جامع شرح داده ام که از طریق لینک زیر می توانید این مطلب را به دقت مطالعه کنید:

مزایای نظام قدیم برای پشت کنکوری های نظام قدیم

ثبت نام در پنل مشاوره و برنامه ریزی

 

معایب نظام قدیم

معایب اصلی نظام قدیم در موارد زیر است:

1- کتاب ها برای نظام قدیم تجدید چاپ نشده است و بزرگترین مشکل نظام قدیمی ها در تهیه کتاب هاست که مجبورند به زحمت کتاب های دست دوم را تهیه کنند.

2- کتاب ها به روزرسانی نمی شوند و در واقع سوالات دو سال اخیر مورد بررسی دقیق قرار نمی گیرند.

3- با توجه به اینکه سطح نظام قدیم از نظام جدید بالاتر است، طراحی سوالات سخت تر در آن بیشتر محتمل است.

4- کفه ترازو در کنکور امسال به نفع نظام جدیدی ها بوده است و جالب اینکه هر 10 نفر اول کنکور تجربی بچه های نظام جدید بوده اند.

5- تکراری بودن سوال باعث می شود تا طراحی سوالات در نظام قدیم شکل دیگری داشته باشد و در نتیجه همین امر باعث پیچیده تر شدن و سخت تر شدن سوالات نظام قدیم می شود.

6- همیشه استرس اینکه امسال، آخرین سالی است که کنکور نظام قدیم برگزار می شود، آنها را می ترساند و در کنار اضطراب و استرس کنکور، استرس دیگری را نیز به آنها وارد می کند.

ویژگی ها و مزایای نظام جدید

مهم ترین ویژگی ها و مزایای نظام جدید عبارتست از:

1- کتاب های کمک آموزشی و کنکوری بسیار زیادی با تنوع بسیار بالایی در اختیار نظام جدید هاست.

2- با کوچکترین تغییرات کنکور، کتاب ها به روزرسانی می شوند و همه نکات محتمل را در داخل خود می گنجانند.

3- با توجه به تازه بودن نظام جدید و جا بودن فضا برای طراحی سوالات، احتمال اینکه سوالات ساده تر باشد بسیار زیاد است و طراحان با خیال راحت تری و بدون ترس از تکراری بودن سوالات، سوال طرح می کنند و همین امر باعث می شود تا وارد لایه های بسیار پیچیده و عمقی کتاب های درسی برای طراحی سوال نشوند. اتفاقی در کنکور سال 98نیز افتاد و سوالات نظام جدید به نسبت آسان تر بود، حداقل اینطور به نظر می رسید و با توجه به مقایسه نتایج نظام قدیمی ها با نظام جدیدی ها، این امر بسیار محتمل تر به نظر می رسد.

4- نظام جدیدی ها استرسی بابت اینکه آخرین سال کنکور نظام آنها باشد نخواهند داشت و تا سال های سال از این بابت راحت هستند.

5- مباحث درسی آنها در بعضی دروس قدری ساده تر شده است، مثلا در ریاضی، مبحث انتگرال حذف شده است. البته به تغییرات بین کتابی نظام قدیم و نظام جدید بعدا اشاره دقیق تری خواهم کرد.

 

ثبت نام در پنل مشاوره و برنامه ریزی

معایب نظام جدید

اما در حالی که شاید برای نظام جدید معایبی به نظر نرسد، اتفاقا معایب بسیار جدی نیز دارد.

1- استفاده از واژه هایی که فرهنگستان لغت و ادب فارسی جایگزین واژه های غربی کرده است، باعث بدفهم شدن مطالب درسی شده است.

2- تسلط دبیران و معلمان بر روی جا انداختن نکات جدید کتاب های درسی بسیار پایین تر از تسلط آنها نسبت به کتاب های نظام قدیم است.

3- حد سختی و آسانی سوالات در نظام جدید مشخص نیست. آنچه که بارز است این است که جا برای سخت تر شدن سوالات نظام جدید خیلی خیلی باز است. اینکه چه زمانی شروع کنند به طراحی سوالات جدید با نکات عجیب و غریب برای نظام جدید، هنوز معلوم نیست. شاید همین کنکور سال 99 باشد و شاید هم نباشد.

4- این استرس در نظام جدیدی ها وجود دارد که سوالات اگر سخت تر و غیر معمول تر بیاید بسیار شرایط به ضرر آنها خواهد بود، چرا که نظام قدیمی ها برای سوالات سخت عملکرد بسیار بهتری خواهند داشت.

5- کتاب های موجود در نظام جدید، حاوی مسائل و نکاتی است که هنوز مورد سوال قرار نگرفته است و بالطبع در کتاب های کمک آموزشی نیز مورد بحث دقیق قرار نگرفته است.

6- تنوع بسیار بالای کتاب ها انتخاب بهترین منابع موجود در دروس مختلف کنکور نظام جدید را سخت تر کرده است. از طرفی چون دائما کتاب های جدید با اسامی و روش های جدید وارد بازار می شود به روزرسانی این حجم از بررسی برای مشاوران بسیار سخت شده است. البته سعی کرده ام تا بهترین منابع بچه های نظام جدید را برای رشته تجربی به طور کامل معرفی کنم که از طریق لینک زیر می توانید این منابع را مطالعه و تهیه کنید.

بهترین منابع کنکور تجربی نظام جدید 99

 

ثبت نام در پنل مشاوره و برنامه ریزی

 

حالا که نظام قدیم و جدید را به خوبی شناختید باید به بررسی این دو نظام در تغییر به هر یک از آنها بپردازیم.

تغییر از نظام قدیم به نظام جدید

تغییر از نظام قدیم به نظام جدید بیشتر از تغییر از نظام جدید به نظام قدیم شایع شده است. علت این امر هم بسیتر به خاطر نبود کتاب، به روز نبودن کتاب ها، آسان تر بودن سطح سوالات 98 نسبت به سوالات 98 نظام جدید، برتری رتبه ای نظام جدید های 98 نسبت به نظام قدیمی های 98 و ....

علت این امر هر چه که باشد باید به جواب این سوال پرداخت. اگر یک نظام قدیمی به نظام جدید تغییر دهد چه اتفاقی می افتد:

1- از شر استرس سال آخر بودن کنکور نظام قدیم خلاص می شود.

2- کلی کتاب به روز خواهد داشت.

3- مطالب کهنه و تکراری قدیمی در کتاب های قدیمی که برای او یادآور شکست است را نمی خواند.

4- انگیزه او برای این تغییر تا حدی بهبود می یابد.

5- خودش را هم مسیر کنکور می بینید تا اینکه خود را جزء کسانی بببیند که کنکور آنها منقرض شده است.

6- یک سری مباحث که در کتاب های نظام قدیم هست و در نظام جدید نیست و البته مباحث سختی هم بوده اند را مجبور نیست بخواند.

اما نظام قدیمی که نظام جدید را انتخاب کند چه بالاهایی بر سرش خواهد آمد:

1- بسیاری از مطالبی را که یاد گرفته و حفظ کرده است را باید بی خیال شود و یا آنها را با زبان و بیانی دیگر هم یاد بگیرد و حفظ کند.

2- عدم ارتباط با اسامی جدید کتاب ها و قاطی کردن اسامی جدید و قدیم در کتاب های نظام قدیم و نظام جدید.

3- استرس پیچیده تر شدن سوالات نسبت به سال گذشته نظام جدید و نبودن راهی برای پیش بینی این سخت تر شدن.

4- خرید کلی کتاب جدید که هزینه بالایی هم خواهد داشت.

5- اضافه شدن یک سری مطالب به مطالب مشتکر قدیمی. در هر حال کتاب های نظام جدید سعی کرده اند یک سری از نکات جدید دنیا را هم وارد کتاب های درسی بکنند که این نکات در کتاب های نظام قدیم وجود نداشته اند.

برای گرفتن تصمیم نهایی خود، حتما آخرین عنوان این مطلب را بخوانید. توصیه من به عنوان کسی که 17 سال است در کنکور های ایران مشاوره می دهد در آخرین تیتر است که می تواندی مبنی بر آن تصمیم نهایی خود را بگیرید.

تغییر از نظام جدید به نظام قدیم

اما اگر یک نفر بخواهد بر خلاف جریان از نظام جدید به نظام قدیم به عقب برگردد چه اتفاقی می افتد. طبیعتا چنین تصمیمی واقعا تصمیم صحیحی نیست. به دلایل زیر:

1- شما از سال دهم به اینور با نظام جدید رشد کرده اید و تا بخواهید با نظام قدیم اخت پیدا کنید و سازگار شوید زمان بسیار زیادی را از دست می دهید. حتی کلماتی که شما خوانده اید در کتاب های نظام قدیم به یک شکل دیگر بیان شده اند.

2- نظام قدیم در حال انقراض است و مثل این است که در حالی که همه دارند از موبایل برای ارتباط تلفنی استفاده می کنند شما بخواهید موبایل را دور بیندازید و از تلفن ثابت برای این کار استفاده کنید.

بنابراین چون این کار بسیار غیرمنطقی و واقعا به ضرر استف تغییر از نظام جدید به نظام قدیم را صلاح نمی دانم و مخالف آن هستم.

 

ثبت نام در پنل مشاوره و برنامه ریزی

 

چه کسانی بهتر است در نظام قدیم باقی بمانند؟

با توجه به همه تحلیل هایی که کردم و نوشتم حالا می خواهم نتیجه نهایی را برای شما بگویم.

بهتر است کسانی که دارای چنین ویژگی ها و یا معایبی هستند، در نظام قدیم بمانند و وارد نظام جدید نشوند.

نظام قدیمی هایی که پایه درسی آنها در دو درس زیست و شیمی از ریاضی و فیزیک بسیار قوی تر است و در بین دروس عمومی، در درس ادبیات و دینی هیچ مشکل خاصی ندارند و از همه مهم تر سال گذشته نیز برای خواندن دروس نظام قدیم کلی زمان گذاشته اند ولی موفق نشده اند، بهتر است در نظام قدیم باقی بمانند و این بار تلاش خود را با یک برنامه دقیق با یک مشاور بسیار حرفه ای و کار کشته ادامه دهند. پس تغییر از نظام قدیم به نظام جدید به این دسته از نظام قدیمی ها را اصلا توصیه نمی کنم. البته اگر شرایط خاص دیگری نیز دارید که می تواند تصمیم شما را سخت تر کند، بهتر است از مشاوره های تلفنی یا حضوری با خود من استفاده کنید تا به دقت شرایط شما را بررسی کنم و پاسخ نهایی را به شما بگویم که مبادا مرتکب اشتباه بزرگی شوید.

چه کسانی بهتر است از نظام قدیم به نظام جدید مهاجرت کنند؟

نظام قدیمی هایی که ویژگی های زیر را دارند بهتر است از نظام قدیم به سمت نظام جدید مهاجرت کنند و اصطلاحا نظام کنکوری خود را تغییر دهند.

نظام قدیمی هایی که در درس زیست شناسی و شیمی ضعیف هستند و در دروس ریاضی و فیزیک تا حدی وضعیت بهتری دارند و همنیطور در دروس عمومی مثل ادبیات و دینی دچار مشکل هستند بهتر است وارد نظام جدید شوند.البته اگر جزء کسانی هستید که علاوه بر این موارد، تلاش زیادی هم در سال گذشته برای نظام قدیم نکرده اید که در تغییر نظام خود تردیدی نداشته باشید. باز هم تاکید می کنم اگر شرایط خاص دیگری دارید که نمی توانید به خوبی تصمیم گیری کنید، بهتر از مشاوره های تلفنی و حضوری استفاده کنید.

 

برای رسیدن به بهترین نتیجه، نیاز به یک برنامه ساختاریافته و منظم دارید. با ثبت نام از طریق لینک زیر می توانید از یک جلسه مشاوره رایگان نیز بهره مند شوید. 

 

ثبت نام و شروع مشاوره و برنامه ریزی

 

ثبت نام در پنل مشاوره و برنامه ریزی

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید
 • تصویر فرد

  نگار سهرابی‏ - 98/8/25

  سلام من نطام قدیم هستم سال۹۲ فارغ التحصیل شدم و سال ۹۹ سال سومی هس ک میخام کنکور بدم ۹۷دوماه خوندم شدم ۳۰۰۰۰ وسال ۹۸ .۶ ماه شدم ۷۰۰۰۰ میدونم تاسف انگیزه و واقعا نمیدونم چرا درصدام ک بالاتر از سال قبل بود رتبم اینقد افتضاح شد
  در درس های عمومی هیچکدم مشکل ندارم جز قواعد عربی ک البته چون هنوز نخوندم اینو میگم زیست و شیمی مشکلی ندارم فیزیک و ریاضی ضعیفم و فیزیک دارم کلاس میرم و میمونه ریاضی ک اونم با تمرین زیاد فک کنم درست بشه
  فقط مشکلی ک دارم اینه ک میترسم تمام تلاشمو بکنم ولی ب خاطر نظام قدیم بودنم حق خوری بشه
  چون دوستم با درصدای ۸۰ ۹۰ زیست و شیمی پرستاری ازاد قبول شده

 • تصویر فرد

  سعید‏ - 98/8/24

  بسیار متشکرم از راهنمایی عالی شما که بصورت اصولی و دقیق است.⚘

 • تصویر فرد

  محسن‏ - 98/8/23

  سلام برای کنکور 99 باید کتاب های چاپ سال چند رو باید بخونیم؟من سال98 کنکور نظام جدید دادم میخواستم بدونم امسال کتابای خودمو بخونم دوباره یا اینکه باید کتابای جدیدی تهیه کنم لطفا راهنماییم کنین

 • تصویر فرد

  ساناز‏ - 98/8/22

  راهنمایی تون واقعا بی نظیر بود منو از بلاتکلیفی درآوردید
  خدا رفتگانتونو بیامرزه 🙏🏼🙏🏼🙏🏼🙏🏼🙏🏼🙏🏼🌷
  خدا بهتون طول عمر بده
  اگه موفقیتی بدست آوردم مدیون شما خواهم بود و تا عمر دارم دعاتون میکنم

 • تصویر فرد

  na3r مهرنیا‏ - 98/8/14

  درود بر شما .............
  چقد حساب شده و استادانه منو از بلاتکلیفی بیرون آوردین........
  مطئمن شدم یک استاد کار بلد و حرفه ای پشت این مقاله زیبا و فنی هستش (بنام استاد افشار)
  سپاس بیکران
  شیر مادرت حلالت باد استاد افشار

 • تصویر فرد

  Sogol‏ - 98/8/11

  سلام من نظام قدیم هستم و اینکه تازه اولین ساله میخوام برای کنکور بطور جدی بخونم و نمیدونم نظام قدیم بدم یاجدید موندم تو دوراهی😢

 • تصویر فرد

  Zahra‏ - 98/8/8

  سلام اگه از الان بخوام نظام جدید شروع کنم برا کنکور ۹۹ نتیجه خوبی میگیرم؟؟؟؟

 • تصویر فرد

  عیوضی‏ - 98/8/4

  سلام.من سال ۷۸ دیپلم گرفتم.نظام جدید شرکت کنم یا قدیم؟

 • تصویر فرد

  m.heidary‏ - 98/8/1

  سلام...من سال۹۵دیپلم گرفتم کنکوردادم بااینکه خیلی خوب خوندم خوب قبول نشدم...۹۶هم کنکوردادم روزانه شهرستان قبول شدم که نرفتم یه سال محروم شدم سال۹۸کنکوردادم خیلی عالی نخوندم رتبم افتضاح شدنمیدونم چرابااینکه مفاهیم بلدم وتوخونه خوب تست میزنم زیست وشیمیم خوبه...باادبیات ودینی وزبانم مشکلی ندارم ب نظرتون امسال کنکورنظام قدیم بدم بازیاجدید؟!

 • تصویر فرد

  maryam‏ - 98/7/29

  باسلام ببخشید باتوجه به اینکه امسال بیشترنظام قدیما میرن سمت نظام جدید ایا تعدادشون کمتربشه تاثیری درقبولی داره یا ما با کل شرکت کنندگان سنجیده میشیم ؟؟وربطی به تعدادمون نداره..وایا درسته که نظام جدیدبادرصدهای یکسان باقدیم هارتبه بهتر دارند علت چیست؟؟؟

 • تصویر فرد

  Mina.sadritehrani Jdhd‏ - 98/7/27

  سلام ،من زیستم خیلی خوبه شیمی دومم هم خیلی خوبه،همینطور فیزیکم با تمرین و تکرار کمی نیاز دارم ک خوب بشه و دینیای نظام قدیمم تقریبا بلدم..
  ادبیات و زبان هیییییچیی بلد نیستم ریاضیمم و عربیمم تقریبا پایینه..
  پارسالم رتبم 11هزاز شد و تمام دی وی دی های درسی نظام قدیمو دارم
  حالا ب نظر شما با اینکه از الان میخوام شرو کنم نظام جدید بخونم یا قدیم؟!
  خیلییییی ممنون میشم راهنمایییم کنین.من پیش چنتا مشاره رفتم و باز هم هنوز سردرگمم و این سردرگمی باعث شده این ی ماهو هنوز شرو نکنم ب خوندن

 • تصویر فرد

  بهار‏ - 98/7/22

  سلام من کاردانی دوره روزانه درس خوندم البته با 4.5سال تحصیل میخواستم ببینم ممانعتی دراینکه دوباره دوره روزانه باز تحصیل کنم داره یا نه ممنون میشم جوابم رو بدید وبه ایمیلم بفرستید

 • تصویر فرد

  زینب‏ - 98/7/22

  سلام من کارشناسی شیمی محض دارم الان کنکور نظام جدید بدم یا قدیم ؟

 • تصویر فرد

  محمدرضا‏ - 98/7/21

  سلام من نظام قدیم میخوام کنکور بدم متولد۷۹/۰۴/۱۲هستم میخواستم بدونم واسه اینکه الان به سن مشمولیت رسیدم معافیت تحصیلیم هم تمومه میتونم کنکور بدم وبرم دانشگاه.ممنون میشم اگه جواب بدین

 • تصویر فرد

  مریم‏ - 98/7/10

  سلام،من دیپلم88هستن ولیسانس کشاورزی دارم به نظرتون نظام قدیم بخونم یا جدید؟واز چه سالی نظام جدید حساب میشه؟

 • تصویر فرد

  یاشار‏ - 98/7/6

  سلام عذر میخوام اینکه نظام قدیمی ها میتونن کنکور نظام جدید بدن به تصویب سازمان سنجش رسیده؟

 • تصویر فرد

  پریا عزیزی‏ - 98/7/1

  سلام.من شیمیم خوبه. زیستم این مدت بیشترتشریح خوندم وزیادتست نزدم وبا تست زنی مشکل دارم . ولی مفاهیمو خوندم وتقریبا یادگرفتم . ریاضی به جزکاربرد واتفاقا انتگرالی که حذف شده روی بقیه مباحث تسلط متوسطی دارم ولی ن زیاد . فیزیک ام صفرم. ادبیات قرابت وزبان فارسی والبته تاحدودی ارایه تسلطم خوبه ولی تاریخ ادبیات مشکل دارم ولغت واملا روهم خوبم. دینیم بیشترروی ایات تسلط دارم . موندم کدومو برم باتوجه به اینکه دیرم اقدام کردم

 • تصویر فرد

  سحر‏ - 98/6/26

  سلام من چهار سال پشت کنکور موندم فقط به خاطر پزشکی 97رتبه ام 7هزارشد امسال11هزار با اینکه درصدام بهتر بود ولی به هر حال این شد حالا چی کار کنم

 • تصویر فرد

  پریسا‏ - 98/6/20

  سلام
  من دیپلم ریاضی سال ۸۷ هستم
  و امسال یعنی سال ۹۹ میخوام کنکور تجربی بدم
  با این اوصاف منابع نظام جدید رو تهیه کنم یا قدیم ؟

 • تصویر فرد

  رضوان میرچناری‏ - 98/6/16

  سلام
  من کارشناسی مهندسی مکانیک دارم و الان هم می‌خوام کنکور سراسری تجربی بدم
  سال 91 هم دیپلم گرفتم ...ب نظرتون کنکور تجربی بدم یا نع؟؟؟ 😐

 • تصویر فرد

  شیما حسینی‏ - 98/6/6

  سلام . من سال 95کنکور دادم و امسال میخوام دوباره کنکور بدم . درسا رو جز فیزیک خوب میفهمم اما مهارت تست زنیم پایینه . بنظر شما نظام قدیم شرکت کنم یا جدید ؟!

 • تصویر فرد

  Sory‏ - 98/6/1

  سلام
  لطفا منو راهنمایی کنید من پنج سال کنکور شرکت میکنم عمومی هام بین ۶۰ تا ۷۰ می زنم _البته به غیر از زبان _ریاضی و زیست ۶۰ و شیمی و فیزیک رو ۲۰ به نظر شما من کنکور ۹۹ رو نظام قدیم شرکت کنم یا جدید؟

 • تصویر فرد

  سارا‏ - 98/6/1

  اينم اضافه كنم كه امسال دومين سالي بود كه كنكور دادم
  با تشكر

 • تصویر فرد

  سارا‏ - 98/6/1

  سلام من نظام قديم هستم رتبه ي كنكور امسالم حدود ٦هزار شده ، رو كتاباي نظام خودم تا حد قابل قبولي تسلط دارم ، فيزيك و رياضي خوبي دارم تو شيمي هم به جز الكتروشيمي و اسيد و باز تو بقيه فصل ها خوبم زيستم معمولي روبه خوبه ( بستگي به فصلش داره رو بعضي فصلا تسلط خيلي خوبي دارم ، ولي رو گياهي تسلطم كمتره اما نه به اين كه اصلا از پسش بر نيام )حالا با اين شرايط من به نظر شما كار درستيه كه نظامم رو تغيير بدم ؟؟ لطفا منو راهنمايي كنيد ذهنمو خيلي درگير كرده
  عمومي هام در كل قابل قبوله ( دينيم كه خيلي خوبه ، ادبياتم متوسطه يه وقتايي خوب درصد ميزنم يه وقتاييم درصدام تو رنج ٥٠٪‏ )

 • تصویر فرد

  saeed‏ - 98/5/31

  سلام من ساله دومه که کنکورمیدم اینم درصدهای امسالمه ادبیات 21 عربی30 دینی77 زبان12 ریاضی 25 زیست46 فیزیک30 شیمی 32 حالابه نظرتون کنکور99نظام جدید شرکت کنم یانظام قدیم

 • تصویر فرد

  سعید‏ - 98/5/31

  سلام من امسال ساله دومه که کنکورمیدم اینم درصدهای امسالمه ادبیات21 عربی30 دین وزندگی77 زبان12 زیست46 ریاضی25 فیزیک30 شیمی32 حالا به نظرتون کنکور99نظام قدیم شرکت کنم یا نظام جدید

 • تصویر فرد

  eliina‏ - 98/5/29

  سلام
  من زیستم معمولیه شیمیم به محلولها و اسید و باز بقیه میاحثم خوبه،ریاضیم خوبه فیزیکم نهههه اصلا
  ادبیاتم خوبه و دینیم معمولیه ینی خیلی متوجه نشذم منظورتون چیه از مشکل توی این دو درس از نظر مفهومی میگین؟؟بنظرتون بمونم در نظام قدیم یا برم جدید؟؟

 • تصویر فرد

  آقای افشار‏ - 98/5/30

  منظور من از مشکل داشتن اینه که آیا شما از نظر درک مفاهیم و تست زنی دچار اشکال هستید یا نه؟
  چند سال پشت کنکور قدیم موندی؟
  اطلاعات دقیق تری از خودت بده چون این تصمیم نیاز به اطلاعات دقیق تر داره.
  اگر هم واقعا می خوای همه چی رو دقیق تر بررسی کنم باید ازت آزمون بگیرم تا خودم مشخص کنم که آیا باید بری قدیم یا جدید؟

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

تصویر فرد