برای مطالعه خود، هوشـــــمندانه برنامه ریزی کنید .

مشاوره انتخاب رشته دانشگاه آزاد

تعداد بازدید 5663 دفعه

با توجه به پذیرش دانشجو در دانشگاه آزاد با همان نمره و رتبه کنکور سراسری، انتخاب رشته دانشگاه آزاد نیز وارد فاز جدیدی شد.

با توجه به پذیرش دانشگاه آزاد با همان نمره و رتبه کنکور سراسری، انتخاب رشته دانشگاه آزاد نیز وارد فاز جدیدی شد. از آنجا که دانشگاه آزاد با ارتقاء سطح کیفی و افزایش تعداد واحدهای زیر مجموعه خود روز به روز به سمت استاندارد شدن پیش می رود، انتخاب رشته آن نیز ابعاد تازه ای یافته است.

در اینجا ابتدا درباره انتخاب رشته دانشگاه آزاد برای رشته محلهای با آزمون و سپس رشته محلهای بدون آزمون صحبت خواهیم کرد.

 

انتخاب رشته با آزمون دانشگاه آزاد:

در انتخاب رشته دانشگاه آزاد، یکی از اصلی ترین سوالات دانش آموزان و داوطلبان این است که با چه رتبه ای می توان در یک دانشگاه آزاد خاص پذیرفته شد و اینکه اولویت بندی در انتخاب رشته دانشگاه آزاد با دانشگاه سراسری چه تفاوتی دارد؟

این که دانش آموز و یا داوطلب در انتخاب رشته دانشگاه آزاد تا چه حد رتبه ای می تواند احتمال قبولی داشته باشد به جز اطلاعاتی که در سالهای گذشته وجود دارد، راه خاصی وجود ندارد. این که تا چه حد بتوان به چنین اطلاعاتی اعتماد نمود بحثی مجزاست. از آنجا که آخرین رتبه قبولی در دانشگاههای سراسری در سالهای مختلف نوسان دارد و ظرفیتها و حتی تمایل دانش آموزان به رشته هایی خاص متغیر است، پیش بینی دقیق رتبه برای قبولی در انتخاب رشته دانشگاه آزاد قدری دشوار است، اما باید به نوعی بتوان از طریق این داده ها یک پیش بینی نزدیک را انجام داد.

 

رزور مشاوره حضوری و تلفنی انتخاب رشته دانشگاه آزاد

 

در انتخاب رشته دانشگاه سراسری، ملاک اول برای سازمان سنجش رتبه است و سپس اولویت بندی. یعنی ابتدا با توجه به رتبه، اختصاص ظرفیت به اولویت های انتخابی دانش آموز انجام می شود. مثلا  اگر دانشگاه علوم پزشکی تهران، 100 نفر ظرفیت برای رشته پزشکی داشته باشد ولی رتبه 100، پزشکی دانشگاه شیراز را به عنوان اولین اولویت خود انتخاب کرده باشد و 99 نفر قبل از او پزشکی دانشگاه تهران را انتخاب کرده باشند، رتبه 101 این شانس را می یابد که در پزشکی دانشگاه تهران پذیرفته شود. البته در نظر داشته باشید که در اینجا ما فرض بومی و قطبی و سهمیه منطقی را برای عدم پیچیده شدن مثال حذف کردیم.

بسیار شنیده اید که می گویند در انتخاب رشته دانشگاه آزاد بالاتر گذاشتن یک انتخاب خاص، شانس قبولی و دانشجو شدن دانش آموز را افزایش می دهد. در انتخاب رشته دانشگاه آزاد برای رشته های پرطرفدار با آزمون چنین نیست و داوطلب تنها براساس رتبه و نمره خود در کنکور سراسری حائز شایستگی می شود. یعنی این که شما اگر رتبه بالایی دارید که به پزشکی، داروسازی و یا دندانپزشکی نمی خورد، با بالاتر گذاشتن انتخابهای شهرستانهای دور در اولویت های اول، شانس قبولی خود را افزایش نمی دهید.

بدیهی است که داوطلب باید در همان گروه آزمایشی اصلی خود انتخاب رشته کند و اگر گروههای آزمایشی زبان و یا هنر را هم شرکت کرده است، می تواند برای آنها نیز انتخاب رشته انجام دهد. در کل 20 انتخاب خواهید داشت.

 

رزور مشاوره حضوری و تلفنی انتخاب رشته دانشگاه آزاد

 

انتخاب رشته بدون آزمون دانشگاه آزاد:

در انتخاب رشته بودن آزمون، شما مجاز هستید که از هر گروه آزمایشی تنها یک رشته را در یک واحد دانشگاهی مد نظر و در یک نظام آموزشی انتخاب کنید. مثلا می توانید رشته شیمی کاربردی دانشگاه آزاد واحد تهران شمال با نظام آموزشی تمام وقت را انتخاب کنید و همزمان رشته شیمی دانشگاه آزاد واحد تهران مرکز پاره وقت را انتخاب نمایید. تمام وقت یعنی محدودیتی برای برگزاری کلاس در ایام مختلف هفته و شرکت در آنها ندارید و پاره وقت یعنی کلاسها در ساعات خاصی برگزار می شود که مناسب افراد شاغل باشد. 

اگر خواستید یک رشته را در دانشگاهی دیگر و در یک گروه ازمایشی دیگر انتخاب کنید می توانید این کار را انجام دهید و باید کارت جدید نیز برای آن خریداری نمایید. مثلا مهندسی عمران دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات به صورت نظام آموزشی تمام وقت. در واقع محدودیتی برای انتخاب رشته برای هیچ گروه آزمایشی وجود ندارد. یعنی بچه های تجربی می توانند از بین رشته های بچه های انسانی و ریاضی و بالعکس انتخاب نمایند. محدودیت در اینجاست که هر کس فقط می تواند یک کد رشته محل را در یک نظام آموزشی (تمام وقت و پاره وقت) انتخاب کند و نه بیشتر.

 

رزور مشاوره حضوری و تلفنی انتخاب رشته دانشگاه آزاد

 

 

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید
 • تصویر فرد

  سارا‏ - ۳۱م مرداد ماه۹۵ نظر داد

  سلام،
  من امسال در کنکور ریاضی شرکت کرده اام . آیا می توانم رشته های گروه علوم تجربی ظرفیت مازاد خودگردان دانشگاه آزاد را انتخاب کنم ؟
  با تشکر

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - ۱م شهریور ماه۹۵ نظر داد

  سلام. خیر.

 • تصویر فرد

  زهرا راستین‏ - ۴م شهریور ماه۹۵ نظر داد

  سلام من با رتبه155568کشوری امکان قبولی در رشته های پرستاری مامایی یا اتاق عمل دانشگاه آزاد ارومیه را دارم به نظرتون انتخاب رشته کنم
  ممنون از لطفتون😊😊😊

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - ۶م شهریور ماه۹۵ نظر داد

  سلام. شانستون پایینه بیشتر برای زیست سلولی مولکولی شانس دارید.

 • تصویر فرد

  مینا‏ - ۸م شهریور ماه۹۵ نظر داد

  سلام با تراز ۷۰۷۸آیا پرستاری تهران یا کرج آزاد شانسی دارم واینکه امسال با توجه به رشته محل های مازاد که توی دفترچه اومده ترازا افت میکنه و شما پیش بینیتون چیه

 • تصویر فرد

  آقای افشار‏ - ۹م شهریور ماه۹۵ نظر داد

  سلام. برای پرستاری شانس دارید و این مازاد ها باعث افت تراز هم خواهند شد.

 • تصویر فرد

  اميتيس‏ - ۱۴م شهریور ماه۹۵ نظر داد

  سلام من ٢٣٤٠ شدم تراز ٩٣٩٧ .ممكنه مازاد تهران قبول شم پزشكي؟ كيش چي؟

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - ۲۰م فروردین ماه۹۶ نظر داد

  سلام. بله امکانش هست.

 • تصویر فرد

  پوریا‏ - ۲۶م شهریور ماه۹۵ نظر داد

  سلام
  نتایج کنکور ارشد دانشگاه آزاد به تازگی منتشر شده است، میخواستم ببینم رتبه ای که برام نوشته شده، رتبه در کل ایران و در بین کل افرادی است که در آن گرایش کنکور داده اند یا تنها افرادی که رشته محل یکسانی با من دارند؟
  رتبه آخرین نفر قبولی 304 نوشته شده که بعید است برای یک رشته این تعداد ورودی در یک رشته محل وجود داشته باشد.

 • تصویر فرد

  آقای افشار‏ - ۲۷م شهریور ماه۹۵ نظر داد

  سلام. ملاک اعلام این رتبه، براساس نمره تراز هست و یک فرمول خاصی رو خود سنجش و دانشگاه آزاد لحاظ می کنند.

 • تصویر فرد

  parisa‏ - ۲۸م شهریور ماه۹۵ نظر داد

  سلام من فوق دیپلم معماری دارم دیپلمم فنی بوده میخواستم بدونم اززیرشاخه های بهداشت کدوم رشته هارومیشه خوند؟؟؟؟نمیشه برای کنکورپرستاری شرکت کرد؟

 • تصویر فرد

  آقای افشار‏ - ۲۸م شهریور ماه۹۵ نظر داد

  سلام. رشته خاصی نیست که بشه با معماری تو بهداشت ادامه داد.

 • تصویر فرد

  Sepideh‏ - ۸م مهر ماه۹۵ نظر داد

  بادرود و احترام خدمت شما موسسه سه گام خواهش ميكنم راهنماييم كنيد مغزم درد ميكنه بس فكر و خيال ميكنم!من كارداني كامپيوتر خوندم نتونستم موفقيتي خاصي. كسب كنم تو كارشناسي تغيير رشته دادم مديريت أمور فرهنگي خوندم ك موفق بودم اما چون ارشد اين رشته تو شهر خودم نبود و طَي دوسال اخير ب روانشناسي تربيتي علاقمند شدم ارشد رو آزاد روانشناسي تربيتي قبول شدم تو يه شهر نزديك ب شهر خودم من اهل رشت هستم ك تنكابن قبول شدم!استرس و اضطراب كلا وجودمو گرفته ك اگ نتونم موفق شم تو رشته چيكار كنم يا اينكه اين همه شهريه و هزينه رو دست خانوادم بزارم چي!خلاصه نگرانم شديدا واقعا دنبال كسي ميگردم صادقانه مشاوره بده و راه حل درست بهم بده!و باز ازطرفي خانوادم اصرار دارن ك ثبت نام كنم حتما!شايد سال ديگ قبول نشم! اخه بعد دوسال ارشد قبول شدم، خانوادم ميگن موقعيت رو از دست نده!من هم نگران هزينه هاش هستم و هم ميترسم رشته سختي باشه و نتونم موفق شم!
  خواهش ميكنن منو نو الويت قرار بديد و راهنماييم كنيد بسيار سپاسگزارم،

 • تصویر فرد

  آقای افشار‏ - ۱۱م مهر ماه۹۵ نظر داد

  سلام. باید توجه داشته باشید که روانشناسی تربیتی بیشتر به درد کسانی می خوره که تو آموزش پرورش هستند. اینده این رشته تا 4 سال اینده خیلی بهتر میشه. اگر انقدر دغدغه قبولی دارید که برید و بخونید ولی اگر دنبال رشته های که تو روانشناسی بازار کار بهتری داشته باشه می تونی بری سراغ مشاوره خانواده. لطفا جزئیات بیشتری از شرایط خودت بگو.

 • تصویر فرد

  صبا‏ - ۱۰م دی ماه۹۵ نظر داد

  با سلام
  رشته من ریاضی هست و میخواهم کنکور ریاضی بدم ولی به روانشناسی علاقه دارم آیا میتوانم روانشناسی آزاد تهران قبول شوم با این حال که کنکور ریاضی داده ام ؟؟؟یا حتما باید کنکور انسانی بدم ؟؟؟

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - ۲۶م اسفند ماه۹۵ نظر داد

  سلام. روانشناسی دانشگاه آزاد جزء رشته هایی هست که هم با آزمون و هم بدون آزمون پذیرش داره. برای با آزمونش با توجه به دیپلمتون شانسی ندارید ولی برای بدون آزمونش شانس زیادی دارید.

 • تصویر فرد

  سحر‏ - ۱۶م خرداد ماه۹۶ نظر داد

  سلام و خسته نباشید خدمت شما
  من دانشجوی ترم آخر صنایع غذایی دانشگاه آزاد هستم
  و رتبه ی کنکور ارشد 1394 که برای روزانه غیر مجاز شدم و برای دانشگاه آزاد مجاز و آخرین نفر قبولی در تراز دانشگاه آزاد 4846 بوده
  آیا امکان قبولی در دانشگاه آزاد علوم و تحقیقات تهران هست؟ دانشگاه آزاد اسلامی قزوین چطور ؟؟؟ ممنون میشم راهنمایی م کنید!
  آیا امیدی به کنکور سال بعد هست ؟

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - ۳۰م خرداد ماه۹۶ نظر داد

  سلام. برای علوم تحقیقات شانستون ضعیفه ولی برای قزوین شانس بیشتری خواهید داشت.

 • تصویر فرد

  Marzi‏ - ۱۹م خرداد ماه۹۶ نظر داد

  سلام وقت بخير،عذر ميخوام من رتبه ي آزادم ١٦٣ شده رشتم مهندسي كامپيوتره،به نظرتون تهرون ميارم؟و اينكه كدوم يكي از دانشگاه هاي تهرون بهتر هستن؟ممنون ميشم راهنماييم كنين

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - ۲۶م خرداد ماه۹۶ نظر داد

  سلام. بله به احتمال زیاد. بعد از انتشار دفترچه می تونید از نرم افزار رایگان انتخاب رشته آزاد استفاده کنید.

 • تصویر فرد

  اشكان رضايي‏ - ۲۶م خرداد ماه۹۶ نظر داد

  سلا ميخواستم بدون براي قبول شدن معماري دانشگاه خوراسگان تراز بايد چند بشه

 • تصویر فرد

  آقای افشار‏ - ۲۷م خرداد ماه۹۶ نظر داد

  سلام. سیستم تراز سال گذشته چندان معتبر نیست. باید براساس رتبه کارنامه سراسری امسالتون نظر داده بشه.

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

تصویر فرد