برای مطالعه خود، هوشـــــمندانه برنامه ریزی کنید .

حذف رشته ترویج و آموزش کشاورزی از رشته‌های دانشگاهی

سه شنبه ۳ آذر تعداد بازدید 673 دفعه

مطرح شدن بحث حذف رشته ترویج در بخش آموزش عالی کشور، کاری سخیف است و حذف آن از آموزش عالی اسفناک می باشد، زیرا توسعه این بخش تقویت و شکوفایی بخش کشاورزی را همراه دارد.

آموزش کشاورزی
ترویج و  آموزش کشاورزی

به گزارش سرویس اخبار دانشگاهی 3گام به نقل از ایسنا؛ دکتر عبدالحمید پاپ‌زن دانشیار گروه ترویج و آموزش کشاورزی دانشگاه رازی کرمانشاه  گفت: طرح حذف رشته ترویج و آموزش کشاورزی در دانشگاه‎ها جدی می باشد، که اشتباه بزرگی  است و در صورت اتفاق افتادن به بخش کشاورزی ضربه وارد می شود.

ظرفیت های کشور در حوزه کشاورزی بالا می باشد و رشته ترویج و آموزش کشاورزی می تواند نقش اساسی در راستای استفاده بهتر از منابع بخش کشاورزی باشد و میزان بهره وری را در بخش کشاورزی افزایش دهد.

همچنین با تاسف افزود: مسئولین هنوز بخش ترویج و آموزش کشاورزی را یک راه حل مناسب برای ارتقای بهره وری در بخش کشاورزی نمی دانند و مقوله ترویج و آموزش در بخش کشاورزی تنها به عنوان یک عامل ارتباطی بین کشاورزان می باشد.

در کشور به ترویج و آموزش کشاورزی به عنوان یک مقوله فانتزی نگاه می کنند ولی ترویج می تواند میزان راندمان بخش کشاوزری را به میزان چشمگیری بالا برده و بخش کشاورزی را تحول می دهد.

مطرح شدن بحث حذف رشته ترویج در بخش آموزش عالی کشور، کاری سخیف است و حذف آن از آموزش عالی اسفناک می باشد، زیرا توسعه این بخش تقویت و شکوفایی بخش کشاورزی را همراه دارد.

وی گفت: اگر حذف این رشته انجام شود، بدون تردید به زودی جای خالی آن در آموزش عالی دیده می شود و نیاز به احیای مجدد آن نمایان می شود و حذف این رشته  بخش کشاورزی را از مسیر توسعه دور می نماید.

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید
 • تصویر فرد

  ……‏ - ۲۷م فروردین ماه۹۵ نظر داد

  کسی که حذف این رشته رو مطرح کرده حتما به نظرشون فکرمی کنند کشاورزی شون یعنی ایران خیلی پیشرفت کرده نیاز به ترویج نیست
  ماشالا به مسؤلین

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - ۲۸م فروردین ماه۹۶ نظر داد

  همیشه هر چیزی موافقین و مخالفینی داره. موفق باشید.

 • تصویر فرد

  علی اصغر قاسمی‏ - ۱۵م آذر ماه۹۴ نظر داد

  امروزه در دنیا حوزه فعالیت ترویج و آموزش فقط به بخش کشاورزی خلاصه نمی شود و در حوزه های دیگر نظیر حفظ محیط زیست، صیانت از منابع طبیعی تجدید شونده، مدیریت پایدار سرزمین، بهداشت و سلامت انسان، امنیت غذایی، امنیت اکولوژیکی و ... نیز وارد شده است. بحث مهم دیگری که در جهان و ایران مطرح می باشد، لزوم توانمندسازی اقشار جامعه با استفاده از سرمایه های فرهنگی، فکری و انسانی برای کاهش اثرات و مقابله با بحران های زیست محیطی نظیر بحران آب، هجوم ریزگردها، تخریب سرزمین می باشد. این امر بدون ترویج و آموزش که نقش اصلی در فرهنگ سازی عمومی دارد، امکان پذیر نیست. ظاهرا ما دنده عقب می رویم. افرادی که چنین حرفی زدند بایستی در کلاس های آموزشی و ترویجی شرکت کنند تا اطلاعات شان در خصوص مسائل ترویجی و آموزشی بیشتر شود و آنگاه درخصوص حذف یک رشته نظر بدهند.

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - ۲م اردیبهشت ماه۹۶ نظر داد

  ممنون از اعلام نظر جامعتون

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید.

تصویر فرد