برای مطالعه خود، هوشـــــمندانه برنامه ریزی کنید .

گزیده ای از اتاق فکر مجموعه مهندسی صنایع

ورود به اتاق فکر
 • مکانیک صنایع شیمی

  سلام من کارشناسی فیزیک هسته ای دارم .میخواهم برای ارشد رشته ام رو عوض کنم . برای انتخاب از بین رشته های مکانیک ، صنایع ، شیمی و مواد کدوم مناسبترند؟ کدوم با درسای کارشناسی ما مطابق ترند؟

 • ارشد صنایع

  سلام رشته من برق قدرت.مى تونم براسال96صناىع بخونم.اىاموفق مىشم.

 • انتخاب گرایش ارشد

  سلام من کارشناسی ارشد مهندسی اقتصاد کشاورزی خووندم .میخوام ارشد(صنایع) شرکت کنم.چه گرایشهایی رو با توجه به رشته ای که خووندم میتونم بهتر قبول شم.من با توجه به اطلاعات سه گرایش سیستم های کلان و مدیرت و بهره برداری و آینده پژوهی ، اینها رو نزدیک به رشته خودم دیدم.در مورد گرایش های دیگه نمی دونم که می تونم نتیجه مطلوب رو بدست بیارم یا روی همین سه گرایش وقت بزارم.ممنون

 • انتخاب

  سلام
  ببخشید من لیسانس صنایعم
  به نظرتون بر ارشد بهتره صنایع بهتره یاحسابداری؟؟کدوم قبولیش بالاتره؟؟

 • ارشد

  با سلام
  من 27 خرداد از طریق همین سایت انتخاب رشته آزمایشی انجام دادم در ارشد مهندسی صنایع با رتبه1934 که در پراحتمال ترینا رشته مهندسی صنایع گرایش آینده پژوهشی دانشگاه امیرکبیر رو نشون داد خواستم بدونم چقدر صحت داره تروخدا زود جواب بدین منتظرم. ممنون

مشاور شما در 3گام کیست؟

تعداد بازدید 2599 دفعه

سعید نسیم سبحان دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی صنایع دانشگاه صنعتی امیرکبیر: اگر به کنکور کارشناسی ارشد به چشم یک پروژه نگاه کنیم، لازم است که برای مدیریت این پروژه از اصولی استفاده کنیم. مدیریت پروژه را می‌توان در دو قسمت برنامه‌ریزی و کنترل پروژه دید ...

مشاور کارشناسی ارشد مجموعه مهندسی صنایع
مشاور کارشناسی ارشد مجموعه مهندسی صنایع

 من سعید نسیم سبحان دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی صنایع دانشگاه صنعتی امیرکبیر هستم.

سال 1387 از دبیرستان نمونه دولتی دکتر علی شریعتی با معدل 19/04 فارغ التحصیل شدم. پس از گذراندن دوره پیش دانشگاهی در مرکز پیش‌دانشگاهی نصیر با معدل 10/ 19 در سال 1388 در رشته علوم کامپیوتر دانشگاه خوارزمی (روزانه) قبول شدم؛ اما به دلیل علاقه فراوان به رشته مهندسی صنایع، تحصیل در رشته مهندسی صنایع گرایش برنامه‌ریزی و تحلیل سیستم‌های دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب را انتخاب کردم. در همان‌ سال‌ها علاوه بر تدریس، به عنوان مشاور تحصیلی در کانون فرهنگی آموزش مشغول فعالیت بوده‌ام. سرانجام در سال 1392 با معدل 18/32 فارغ التحصیل شدم. در نهایت با شرکت در کنکور مهندسی صنایع- صنایع سال 1392 موفق به قبولی در رشته مهندسی صنایع گرایش مدیریت نوآوری و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر (روزانه) شدم و هم اکنون به عنوان سرپرست تیم مشاوران تخصصی دپارتمان مهندسی صنایع در "مؤسسه علمی رتبه سازان 3گام" مشغول فعالیت هستم. 

زمینه های تدریس و مورد علاقه در مقطع کارشناسی:

کنترل کیفیت آماری

برنامه‌ریزی و کنترل پروژه

زمینه‌های تدریس و مورد علاقه در مقطع کارشناسی ارشد:

مدیریت و مهندسی کیفیت

مدیریت و مهندسی دانش

از کی شروع  کردید و روزی چند ساعت درس می خواندید؟

هدف من در ابتدا شروع مطالعه برای کنکور کارشناسی ارشد از تابستان سال 1391 یعنی همزمان با شروع ترم هفتم مقطع کارشناسی بود، اما به دلایلی این امر محقق نشد. در نهایت بعد از اتمام ترم هشتم مقطع کارشناسی از تاریخ هشتم تیرماه 1392 مطالعه دروس کنکور ارشد را شروع کردم و ساعات مطالعه در هفته‌های ابتدایی به طور متوسط با هفته‌ای 30 ساعت شروع شد.

دوران کنکور کارشناسی ارشد خود را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

در مورد این دوران می‌توانم بگویم اتفاقات و حوادث پیش‌بینی نشده‌ زیادی برایم اتفاق افتاد، طوری که ادامه درس خواندن را هم تحت تأثیر قرار داده بود تا جایی که حتی یک ماه کامل مطالعه را کنار گذاشتم. اما چندین عامل باعث شد باز هم این مسیر را ادامه بدهم؛ نخست لطف و عنایت خداوند متعال، سپس وجود مشاور و دوستان خوب که در مواقع بحرانی تنهایم نگذاشتند و با راهنمایی‌های خودشان به من خیلی کمک کردند و در نهایت انگیزه‌ای که برای به ثمر نشاندن چندین سال تحصیل داشتم که این امر را در کسب رتبه عالی در کنکور کارشناسی ارشد می‌دیدم.  با اینکه رتبه‌ای که هدف‌گذاری کرده بودم را کسب نکردم ولی با توجه به مشکلات و حوادثی که در سال کنکور کارشناسی ارشد برایم بوجود آمد از قبولی در دانشگاه صنعتی امیر‌کبیر راضی هستم و خداوند را به خاطر این مهم سپاس می‌گویم. در نهایت توصیه‌ای که به دوستانم دارم این است که با تمام شرایطی که در طول این سال دارند با توکل به خداوند سبحان از هدف خودشون دست نکشند و تا آخرین لحظه دست از تلاش برندارند.

 نحوه برنامه‌ریزی و شیوه مطالعه در طی دوران کنکور کارشناسی ارشد شما به چه صورت بود؟

در ما‌ه‌های ابتدایی مطالعه برای کنکور کارشناسی ارشد، همزمان با کلاس‌ها برنامه‌ریزی صورت می‌گرفت و نحوه آن به صورت هدف‌گذاری هم در مطالبی که در دروس مختلف باید خوانده شود و  هم  در ساعت مطالعه هفتگی بود.  البته به دلیل اینکه کلاس‌ها روزانه 10 ساعت بود، ساعت مطالعه هفتگی در دو ماه ابتدایی پایین بود. شیوه‌ای که در نظر داشتم به گونه‌ای بود که مطالعه‌ دوره‌ای بایستی انجام می‌شد. به گونه‌ای که حداقل سه فاز برای هر درس لازم بود؛ فاز اول (دریافت مطالب) مطالعه عمیق همراه با تست کم، فاز دوم (تثبیت مطالب) تست زدن به صورت نامحدود، فاز سوم (تسلط و جمع‌بندی) تست جامع.

چه پارامتر‌هایی را در دوران کنکور کارشناسی ارشد برای موفقیت لازم می‌بینید؟


شاید درک این قسمت برای دانشجویان مهندسی صنایع ملموس‌تر باشد. اگر به کنکور کارشناسی ارشد به چشم یک پروژه نگاه کنیم، لازم است که برای مدیریت این پروژه از اصولی استفاده کنیم. مدیریت پروژه را می‌توان در دو قسمت برنامه‌ریزی و کنترل پروژه دید؛ حال مصداق‌های آن در کنکور در مورد برنامه‌ریزی این پروژه این است که باید از منابع مناسب استفاده کنیم. این منابع شامل مشاور متخصص، کلاس‌های مفید، کتب و آزمون‌های آزمایشی مناسب است.  برای کنترل این پروژه می‌توان از شاخص میزان مطالعه و آزمون های آزمایشی استفاده کرد. برای استفاده از این شاخص ها ثبت مدوام میزان ساعت مطالعه ضروری است. من از فایل اکسلی که مشاورم در اختیارم قرار داده بودند استفاده کردم و تا روز ماقبل کنکور هم آن را پر کردم که درنهایت مجموع میزان مطالعه دروس به 1124 ساعت رسید. البته هدف‌گذاری، ساعت مطالعه بین 1200 تا 1400 ساعت بود که متناسب با کسب رتبه عالی در نظر گرفته شده بود. به هر صورت پایبندی به ثبت میزان ساعت مطالعه هم به داوطلب کمک زیادی می‌کند که در کجای مسیر ایستاده است و هم به مشاور این امکان را می‌دهد که متناسب با حجم مطالعه انجام‌شده و پراکندگی‌ آن، مشاوره دقیق‌تری را به داوطلب بدهد.

تشکر و قدر دانی:

در اینجا وظیفه خود می دانم از تمام اساتیدی که برای طی  کردن این مسیر زحمات فراوانی  را برای اینجانب کشیدند تشکر کنم، مخصوصا دکتر علی اکبر اکبری که در مقطع کارشناسی علاوه بر زحمات فراوان و مشاوره های دقیق همیشه به عنوان یک الگو برای من بوده اند؛ همچنین استاد امیر ایمن پور که در طول یک سال کنکور کارشناسی ارشد هم به عنوان استاد هم به عنوان مشاور هم به عنوان یک دوست صمیمی علی رغم مشکلات بسیاری که در طول سال کنکور کارشناسی ارشد داشتم زحمات فراوانی برای اینجانب کشیدند و همیشه افتخار شاگردی این دو استاد عزیز برای من خواهد ماند. 

 

Linkedin Profile :
ir.linkedin.com/in/saeidnassimsobhan

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید
 • تصویر فرد

  جواد‏ - ۱۰م مرداد ماه۹۵ نظر داد

  اینجانب کارشناسی مهندسی ساخت و تولید دارم و کارمند اداره صنعت، معدن و تجارت هستم.سوالی دارم در خصوص ارتقای تحصیلی که در عین ارتقا مرتبط با شغلمم باشه که بین انتخاب رشته خودم، صنایع و مدیریت گیر کرده ام. در این خصوص با اداره کارگزینی هم مشورت کردم ولی آنها هم اطلاعات تخصصی و جامعی ارائه ندادند.
  لذا با توجه به تجربیات ارزنده شما خواهشمندم راهنمایی بفرمایید کدام یک از رشته های مذکور را انتخاب کنم.
  لازم به ذکر است قصدم ادامه تحصیل در دانشگاه آزاد می باشد.همچنین استدعا دارد در راهنماییتان مواردی چون سختی و راحتی رشته ( با دتوجه به اینکه متاهل و شاغل می باشم) و هزینه های تحصیل را نیز مد نظر بگیرید.با تشکر

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - ۲۴م فروردین ماه۹۶ نظر داد

  سلام. هزینه تحصیل در رشته های مدیرت براتون پایینتره و پذیرش بسیار بالایی هم دارند.
  البته رشته خودتون هم می تونید راحت آزاد قبول بشید.

 • تصویر فرد

  اسماعیل احمدی‏ - ۲۳م مهر ماه۹۵ نظر داد

  من کارشناسی مهندسی برق دارم،و قصد دارم ارشد صنایع امتحان بدهم میشه بگید آیا امکانش هست اگه از الان شروع کنم رتبه خوبی بیارم..و اینکه شما چه گرایشی را پیشنهاد میکنید

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - ۲۴م مهر ماه۹۵ نظر داد

  سلام. بله امکانش هست. بهینه سازی سیستم و مدیریت پروژه

 • تصویر فرد

  مینا‏ - ۱۲م آذر ماه۹۵ نظر داد

  سلام اگر بخوام برای گرایش مدیریت سیستم یا بهینه سازی کلاس برم کجا رو پیشنهاد میکنید؟ باتوجه به اینکه تغییر رشته ای هستم

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - ۲۶م اسفند ماه۹۵ نظر داد

  سلام. موسسه پژوهش

 • تصویر فرد

  مرتضی‏ - ۱۷م دی ماه۹۵ نظر داد

  سلام
  رشته من مهندسی صنایع برنامه ریزی و تحلیل سیستما هست ، جهت مشاور با جناب استاد سبحانی باید چکار کنم لطفا راهنمایی فرمایید.

 • تصویر فرد

  خانم پور واحدی‏ - ۱۹م دی ماه۹۵ نظر داد

  سلام میتونید توی سایت 3گام ثبت نام کنید و از طریق پنل کاربری تون درخواست مشاوره تلفنی بدید
  و یا با دفتر موسسه تماس بگیرید جهت هماهنگی تایم مشاوره تلفنی و یا حضوری

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید. خواهشمند است سوالات خود را در قسمت اتاق فکر این رشته مطرح نمایید

تصویر فرد