برای مطالعه خود، هوشـــــمندانه برنامه ریزی کنید .

گزیده ای از اتاق فکر مجموعه مدیریت کسب و کار

ورود به اتاق فکر
 • تراز دانشگاه آزاد

  با سلام،
  من دارای لیسانس کامپیوتر هستم و تصمیم دارم برای ارشد مدیریت اجرایی دانشگاه آزاد بخونم، می خواستم بدونم تراز دانشگاه آزاد علوم تحقیقات و نیز تهران مرکز چنده!؟ و آیا شما برای دانشگاه آزاد هم برنامه ریزی دارید یا خیر.

 • عالیه

  بسیار روش جالبی دارید کاش زودتر باهاتون آشنا شده بودم الان دیر شده دو ماهه دیگه ارشد سراسریه
  ولی بازم از برنامه تون استفاده میکنم
  ممنون

 • غيره

  سلام
  با اين درصدها در رشته ارشد مديريت اجرايي كجا قبول ميشم؟؟
  زبان ٣
  استعداد تحصيلي ٣١
  دانش مسائل روز ١٨
  تئوري ٣٦
  زبان فارسي ٣٠

 • غیره

  سلام با رتبه1439 مدیریت اجرایی احتمال قبولی پیامنور تهران هست؟

 • پردیس

  سلام خسته نباشید
  من میتونم برا امسال مدیریت اجرایی در دانشگاه پردیس بخونم یا نه باید از طریق آزمون باشه ؟ امسال ارشد یه رشته دیگه ای امتحان دادم.

  ممنون

مشاوره انتخاب رشته کارشناسی ارشد مدیریت کسب و کار (MBA یا ام بی ای) 97

تعداد بازدید 6010 دفعه

مشاوره حضوری و تلفنی انتخاب رشته ارشد مدیریت کسب و کار (MBA یا ام بی ای) 97 و نرم افزار مجازی انتخاب رشته ارشد مدیریت کسب و کار (MBA یا ام بی ای) 96

ثبت نام برای دریافت برنامه ریزی

 

برای باز کردن بحث انتخاب رشته مدیریت کسب و کار (MBA، امی بی ای و اجرایی) را باید کمی به عقب برگردیم. از زمانی که  شایعه اضافه شدن تئوری مدیریت به ام بی ای سال به سال دست به دست می شد تا اینکه بالاخره امسال سنجش در یک حرکت رونالدینیویی، ام بی ای رو هدف گرفت و اجرایی رو حذف کرد، بعد هم با کلی بحث اجرایی رو اضافه کرد که واقعیتش اگر نمی کرد بهتر بود چرا که با توجه روش محاسبه نمره تراز و رتبه دهی در آزمون ارشد پیش بینی ها از این قراره که کسی که پارسال رتبه یک اجرایی می شد و در دانشگاه تهران درس می خواند الان ناپلئونی ممکنه شهرستان ها قبول شود. البته این به معنی ضعیف بودن آنها نیست بلکه روش محاسبه مشکل دارد مانند این که نمره 50 درصدی را که یک نفر در المپیاد جهانی فیزیک ثبت می کند را با 90 درصد کوییز کلاسی سال دوم دبیرستان مقایسه کنیم.  خوب به هر حال با توجه به این شرایط ما مجبوریم انتخاب رشته کنیم البته ظاهرا قرار است ظرفیت های اجرایی به ام بی ای اضافه شود که خوب با توجه به ظرفیت بسیار پایین اجرایی در روزانه و شبانه یاد این مثل می افتم که "مورچه چیه که کله پاچه اش چی باشه". تازه باز هم معلوم نیست که این ظرفیت به کدام گرایش ام بی ای اضافه شود.

اما ما به عنوان یک مدیر کسب و کار باید چه کار کنیم، به یاد داشته باشید از الان تا همیشه وقتی در یک کسب و کار تصمیم می گیرید باید بدانید که شرایط در اغلب قریب به اتفاق موارد شفاف نیست و شما باید مثل همین الان در شرایط ابهام یک سری تصمیم ها را بگیرید. پس از الان عزم خود را جزم کنید و مقدمات یک تصمیم گیری درست را انجام دهید.

 

1- شناخت گرایش ها:

اگر لیسانس مدیریت باشید در این زمینه چندان جای نگرانی نیست چون با تفاوت گرایش ها تاحدودی آشنا هستید اما برای خود من که از رشته های فنی به ام بی ای آمده بودم تقریبا واژه هایی مثل زنجیره تامین با سازمان های پروژه محور بیشتر شبیه واژه های زبان چینی بود تا واژه هایی که قرار بود تصمیماتم را بر مبنای آنها بچینم. پس اولین گام شناخت گرایش های مختلف در ام بی ای است.

یکی از شاهکارهای دیگر سازمان سنجش در این چند سال، اضافه و کم کردن گرایش های مختلف رشته اس. سال گذشته محبوب ترین گرایش در رشته MBA گرایش عمومی بود، که شامل تقریبا یک کتاب از تمام گرایش ها بود. در کنکور سال 96 این گرایش کاملا دود شد و به هوا رفت! و گرایش های تخصصی هم البته کاملا تغییر کرد. گرایش های سال 97 را می تونید پایین ببینید ولی از من به شما نصیحت خیلی انتظار نداشته باشید سال 97 هم تمام این گرایشا بدون تغییر بمونه. به محض اینکه گرایش های قطعی سال 97 به دست ما رسید، شما رو در جریان قرار می دیم.

با کلیک روی هر گرایش می توانی اطلاعات دقیق تری از هر گرایش به دست آورید:

·     گرایش استراتژی در ارشد MBA

·        گرایش مالی در ارشد MBA

·       گرایش بازاریابی در ارشد MBA

·        گرایش رفتار سازمانی و منابع انسانی در ارشد MBA

·         گرایش سیستم های اطلاعاتی و فناوری اطلاعات در ارشد MBA

·        گرایش فناوری در ارشد MBA

·      گرایش عملیات و زنجیره تامین در ارشد MBA

 

مشاوره های تلفنی و حضوری

 

2- شناخت دانشگاه ها:

به خصوص به تاریخ تاسیس ام بی ای در آن دانشگاه توجه کنید. معمولا در رشته MBA استفاده شما از کلاس ها و برنامه ها خیلی مهم تر از سطح کلاس و مدرس هاست.

 

3- یک بار برای همیشه تصمیم بگیرید پس از پایان ارشد می خواهید حتما دکترا بخوانید یا بیشتر به بازار کار علاقه مند هستید.

 

شاید سخت ترین مرحله در مورد رشته ارشد MBA، اینه که انتخاب کنید MBA برید یا رشته تخصصی خودتون؟ برای این مشکل به نظر من بهترین راه ممکن خوندن یادداشتی از اسطوره! MBA دانشگاه شریف، آقای محمد رضا شعبانعلیه. بعد از اینکه این مطلب رو مطالعه کردید چند نکته که من در پایین اضافه کردم رو بخونید.

اول اینکه کنکور ارشد MBA از رشته های فنی مهندسی معمولا ساده تر و برنامه تحصیلیش سخت تره. بنابراین زمان بیشتری رو باید در زمان ارشد به MBA اختصاص بدبد، ولی ماهیت رشته MBA به شما امکان میده که زود تر کار پیدا کنید. بنابراین دوران ارشد رشته های مهندسی معمولا ساده تره و MBA معمولا پربار تر.

دوم اینکه مدیریت یکی از زمینه های علوم انسانیه، که این یعنی استدلال متفاوت، شیوه تفکر متفاوت، شیوه تحقیق متفاوت که در عین حال که در ابتدا ممکنه برای شما سخت باشه، ولی در ادامه به شما دید خیلی خوبی در تمام جنبه های کاری، و حتی زندگی، می ده.

پس انتخاب با خودتون خواهد بود ولی قطعا علاقه شما به کار آکادمیک یا کار در بازار جواب مشخصی خواهند داشت. رشته تخصصی تون یا MBA.

همه این حرفها فقط برای جمع آوری اطلاعات بود هنر شما زمانی است که بتوانید بین همه چیز هایی که دوست دارید و دوست ندارید اولویت بندی ای را انجام دهید که با توجه به شرایط شما بهینه باشد.

در نتیجه همه این عوامل باعث پیچیده تر شدن فاز انتخاب رشته و بیشتر شدن سوال ها در ذهن داوطلبان خواهد شد .

مشاوره های حضوری و تلفنی انتخاب رشته ارشد مدیریت کسب و کار (MBA، ام بی ای) 97، با رعایت کردن تمامی این نکات، بهترین انتخابها را با توجه به رتبه شما خواهند چید تا با توجه به رتبه خود، بتوانید بهترین عملکرد را در قبولی داشته باشید. چنین نکات مهمی که در بالا ذکر شد، در سیستم نرم افزاری انتخاب رشته مجازی ارشد مدیریت کسب و کار (MBA، ام بی ای) 97 نیز گنجانده شده است تا شما به اطلاعات زیر دست یابید:

1- احتمال قبولی با توجه به رتبه

2- در نظر گرفتن تغییرات رتبه های قبولی با توجه به تغییرات دفترچه امسال

3- اولویت بندی دانشگاهها به ترتیب گرایش و سطح علمی

4- اولویت بندی اختصاصی با توجه به جایگاه علمی دانشگاه، شهریه، استان دور و نزدیک و همینطور نوع آموزش در گرایش

 

عضویت در کانال مشاوره و برنامه ریزی کارشناسی ارشد

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید
 • تصویر فرد

  محمد‏ - ۱۹م آذر ماه۹۶ نظر داد

  سلام میخواستم بدونم رشته ی MBA تو کنکور 97 که الان دفترچش هم اومده کدوم عنوان از مجموعه ی مدیریت میشه؟ کدش چنده؟تو قسمت مجموعه ی مدیریت کلی اسم اورده ولی مدیریت اجرایی نداره تو لیست!!!!!!!

 • تصویر فرد

  آقای ویسی نژاد‏ - ۲۰م آذر ماه۹۶ نظر داد

  سلام
  متاسفانه تقریبا تمام دوستان با این مشکل روبه رو شدند. رشته mba الان در دفترچه به نام مدیریت کسب و کار (1148) وجود داره.

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید. خواهشمند است سوالات خود را در قسمت اتاق فکر این رشته مطرح نمایید

تصویر فرد