برای مطالعه خود، هوشـــــمندانه برنامه ریزی کنید .

گزیده ای از اتاق فکر سم شناسی پزشکی

ورود به اتاق فکر

دروس و ضرایب آزمون کارشناسی ارشد سم شناسی پزشکی

تعداد بازدید 2391 دفعه

ضریب درس بیوشیمی عمومی در آزمون کارشناسی ارشد وزارت بهداشت در رشته سم شناسی پزشکی 2 می باشد. با توجه به حجیم بودن مطالب و نکته های ریز و فراوان، خواندن این درس هم زمان گیر و هم نیازمند مرور و تکرار زیاد است تا در ذهن تثبیت شود.

دروس آزمون کارشناسی ارشد سم شناسی پزشکی
دروس آزمون کارشناسی ارشد سم شناسی پزشکی

 

کانال ارشد وزارت بهداشت 3گام به تازگی راه اندازی شده است. برای پیوستن به کانال، بر روی لینک زیر کلیک کنید

عضویت در کانال مشاوره و برنامه ریزی ارشد بهداشت

بیوشیمی عمومی

ضریب درس بیوشیمی عمومی در آزمون کارشناسی ارشد وزارت بهداشت در رشته سم شناسی پزشکی 2 می باشد. با توجه به حجیم بودن مطالب و نکته های ریز و فراوان، خواندن این درس هم زمان گیر و هم نیازمند مرور و تکرار زیاد است تا در ذهن تثبیت شود. بیوشیمی به همراه دو درس دیگر که در ادامه گفته خواهد شد ضریب یکسانی دارد اما چون درسی است که در آزمون ، طراحان سوال به دلیل گستردگی مطالب آن می توانند سوالات متنوعی را طرح کنند اهمیت توجه به آن را نسبت به دو درس دیگر بیشتر می کند. منابع زیادی برای بیوشیمی وجود دارد، از جمله منابعی که کمک شایانی به داوطلبان کنکور می کند کتاب بیوشیمی لنینجر توصیه شده در منابع و کتاب و جزوه بیوشیمی دکترجعفرنژاد و کتاب بیوشیمی دکتر احسانی می باشد. در ابتدا برای خواندن این درس باید بدانیم این درس بسیار حجیم، دارای نکات حفظی زیاد، مطالب مشابه، نامهای زیاد و مفاهیم بسیار پیچیده ای می باشد که داوطلبانی که در زمان مناسب شروع به خواندن این درس می کنند بهتر است علاوه بر تامل بسیار در این درس و مرور بسیار، نکته برداری هم داشته باشند. اگر بخواهید 5 یا 6 دور این درس را بخوانید طبیعی است که دور اول طول می کشد، اما دورهای بعدی چون نکته برداری هم کرده اید سریعتر پیش می روید و زمان کمتری لازم دارید. داوطلبانی که دیر به فکر افتادند یا دیر شروع کرده اند بهتر است ابتدا سوالهای کنکور سالهای قبل را نگاهی بیندازند تا متوجه مباحث مهم و پرتکرار بشوند و دقیق آنها را در ذهن بسپارند و نکته های مهمشان را یادداشت کنند و از طرفی دیگر هم می توانند از خلاصه ها و دست نویس های رتبه های برتر کنکور هم استفاده کنند که در وقت آنها صرفه جویی هم می شود.

زیست شناسی

ضریب درس زیست شناسی در آزمون ارشد سم شناسی 2 می باشد. ضریب این درس هم همانند درس بیوشیمی می باشد و می تواند مانند آن پر اهمیت باشد اما زیست شناسی درس بسیار شیرینی می باشد که داوطلب به هنگام خواندن آن خسته نمی شود، برای این درس هم منابع بسیاری وجود دارد از جمله مبانی زیست شناسی (سلولی-رده بندی جانوری) ابوالقاسم امین انتشارات امیر کبیر و زیست شناسی  عمومی هیئت مولفان به همراه زیست شناسی سال دوم و سوم دبیرستان. آنچه که اهمیت دارد این است که داوطلب باید بداند برای خواندن این درس تنها بخش های جانوری و مربوط به رده بندی سلولی و آناتومی بدن را بخواند و مطالب را از ساده به پیچیده برای خود دسته بندی کنند. با اینکه خواندن این درس راحت و شیرین است و زمان کمتری نسبت به درس بیوشیمی نیاز دارد اما باید توجه کرد که سطحی خواندن در این درس نمی تواند در زدن تست های کنکور به داوطلب کمک کند، خواندن این درس حتما باید با درک بالایی از مفاهیم و نکته سنجی همراه باشد، از طرفی هم ممکن است قسمت هایی از  مطالب فرار باشد که توصیه می شود حتما در حین برنامه ریزی چندین بار مرور شود تا قسمت های فرار در ذهن تثبیت شود. داوطلبان می توانند نکته برداری کنند و علاوه بر این با زدن سوالهای تست سالهای قبل متوجه قسمت های پر اهمیت این درس در آزمونها شوند.

 

درخواست مشاوره تخصصی رایگان

 

شیمی عمومی

ضریب شیمی هم در آزمون کارشناسی ارشد رشته سم شناسی همانند دو درس قبلی 2 می باشد، اما این درس از دو درس قبلی بسیار راحت تر است چرا که بیشتر سوالهای آن در کنکور، مرور سالهای دبیرستان می باشد و داوطلب باید به این نکته توجه کند با اینکه این درس آسان است و حتی نیازمند وقت کمتری هم هست و داوطلب  می تواند خواندن این درس را نسبت به درس های قبلی دیر تر شروع کند، اما حتما باید با زدن تست ها و آشنایی با قسمت های مفهومی و ساده با شیوه خواندن و نکته برداری این درس کاملا آشنایی پیدا کند. از منابع توصیه شده کتاب شیمی چارلز مورتیمر جلد 1 و 2 آن می باشد اما داوطلب با خواندن کتاب های سال دوم و سوم دبیرستان و پیش دانشگاهی و همچنین کتاب های شیمی مبتکران دبیرستان می تواند از پس سوالهای آزمون بر بیاید.

زبان عمومی

زبان یکی از مهم ترین درس های همه ی آزمونها و مهارتی پر اهمیت برای زندگی هر فرد می باشد که نیازمند مرور فراوان است. ضریب این درس در آزمون کارشناسی ارشد رشته سم شناسی همانند درس های قبل، 2 می باشد اما اهمیت درس زبان در آزمون کارشناسی ارشد سم شناسی به اندازه درس بیوشیمی هم می رسد و تجربه داوطلبان سالهای پیش نشان می دهد که این درس می تواند نقش بسزایی در رتبه آزمون داشته باشد. منبع معرفی شده برای درس زبان در کارشناسی ارشد رشته سم شناسی کتاب زبان دکتر امیر لزگی می باشد که بسیار کتاب خوب و تخصصی است. داوطلبانی که پیش زمینه ی زبان خوبی دارند و در زمان مناسب شروع به خواندن زبان می کنند بهتر است در ابتدا با این کتاب شروع کنند اما کسانی که دیرتر زبان را شروع می کنند و یا پیش زمینه ای از زبان ندارند بهتر است از کتاب های 504 و 1100 واژه شروع کنند و تست های سالهای گذشته درس زبان را به همراه لغات مهم آنها که می تواند بسیار مهم و کارآمد باشد را بخوانند و مدام مرور کنند. خواندن زبان را بسیار جدی بگیرید، چرا که می تواند در کسب رتبه بالا به شما کمک کند.

داروشناسی

ضریب این درس در آزمون کارشناسی ارشد سم شناسی 1 می باشد و منبع معرفی شده برای آن فصل 1 و2 کتاب فارماکولوژی کاتزونگ است و با اینکه دارای ضریب پایینی نسبت به سایر دروس می باشد، و شما می توانید این درس را دیرتر از درس های دیگر شروع به خواندن کنید، اما خواندن این درس نیازمند درک بالایی از مفاهیم آن می باشد. این درس را کاملا عمیق و مفهومی بخوانید و با زدن تست های سالهای گذشته کنکور با نحوه خواندن و سوالهای آن آشنا شوید. شما می توانید از این درس درصد 100 را کسب کنید به شرطی که هم در خواندن این درس دقت کنید و هم در تست زدن آن.

سم شناسی

ضریب این درس هم مانند درس داروشناسی، 1 می باشد و تنها منبع معرفی شده برای آن کتاب قطب سم شناسی و شیمی مواد خوراکی انتشارت دانشگاه تهران، فصل 2 و 3 می باشد. داوطلبان به راحتی می توانند از این درس درصد 100 را کسب کنند به شرطی که این دو فصل را خوب و دقیق بخوانند و در زمان تست زدن دقت کافی را بخرج دهند. شما می توانید خواندن این درس را  دیرتر از سایر درس ها شروع کنید.

گرفتن درصد 100 در درس سم شناسی و داروشناسی می تواند به شما کمک کند تا رتبه خوبی را در آزمون سم شناسی کسب کنید.

با عضویت در پنل مشاوره و برنامه ریزی 3گام از یک هفته برنامه ریزی رایگان تخصصی و یک جلسه مشاوره تخصصی رایگان بهره مند شوید.

 

ثبت نام کنید

 

کانال ارشد وزارت بهداشت 3گام به تازگی راه اندازی شده است. برای پیوستن به کانال، بر روی لینک زیر کلیک کنید

عضویت در کانال مشاوره و برنامه ریزی ارشد بهداشت

 

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید
 • تصویر فرد

  زهرا‏ - ۴م تیر ماه۹۶ نظر داد

  سلام.من ۲۳تیر امتحان ارشد سم شناسی پزشکی دارم.میخواستم بپرسم با توجه به اینکه از سال ۹۳تا۹۵از شیمی آلی در کنکور سم شناسی سوالی نیومده.چقدر احتمال داره امسال سوال بیاد؟من شیمی آلی نخوندم

 • تصویر فرد

  خانم شفیع‏ - ۲۵م آبان ماه۹۶ نظر داد

  سلام.
  دوست عزیز زهرا، نمیشه با اطمینان صد درصد راجب کنکور جواب داد که دقیقا در سال آینده از کجاها سوال میاد از کجاها نه....اما با نگاه کردن به سوالات گذشته کنکور می توان برآورد کرد که در سالهای آینده کدوم قسمتها مهم هستن و در ازمون اورده می شوند. اصولا برای خوندن دروس امتحانی همه قسمت ها را باید خواند و آن قسمتهایی که اهمیت بیشتری را دارند تمرکز و تکرار بیشتری کرد.

 • تصویر فرد

  خانم شفیع‏ - ۲۵م آبان ماه۹۶ نظر داد

  داوطلبان عزیز سم شناسی، سوالات خود را در اتاق فکر این رشته مطرح کنید تا به سوالاتتون به صورت اختصاصی پاسخ داده شود.
  با تشکر.
  شفیع... مشاور ارشد سم شناسی موسسه سه گام.

 • تصویر فرد

  قنبري‏ - ۲۰م آذر ماه۹۶ نظر داد

  سلام ..من ليسانس زيست سلولي دارم ..و ميخوام از دي شروع به خوندن منابع كنكور سم شناسي كنم ..
  بنظرتون چند ساعت در روز مفيده.بخصوص كه من متاهلم و لايد برنامه ريزي خوبي داشته باشم تا به بقبه كارامم برسم و اينكه چقدر احتمال داره با اين زمان شروع خوندنم قبول شم ...و اگه ميشه منابعي رو معرفي كنيد كه با زمان من مناسب باشه ..ممنون ..

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید. خواهشمند است سوالات خود را در قسمت اتاق فکر این رشته مطرح نمایید

تصویر فرد