برای مطالعه خود، هوشـــــمندانه برنامه ریزی کنید .

گزیده ای از اتاق فکر مجموعه مدیریت کسب و کار

ورود به اتاق فکر
 • تراز دانشگاه آزاد

  با سلام،
  من دارای لیسانس کامپیوتر هستم و تصمیم دارم برای ارشد مدیریت اجرایی دانشگاه آزاد بخونم، می خواستم بدونم تراز دانشگاه آزاد علوم تحقیقات و نیز تهران مرکز چنده!؟ و آیا شما برای دانشگاه آزاد هم برنامه ریزی دارید یا خیر.

 • عالیه

  بسیار روش جالبی دارید کاش زودتر باهاتون آشنا شده بودم الان دیر شده دو ماهه دیگه ارشد سراسریه
  ولی بازم از برنامه تون استفاده میکنم
  ممنون

 • غيره

  سلام
  با اين درصدها در رشته ارشد مديريت اجرايي كجا قبول ميشم؟؟
  زبان ٣
  استعداد تحصيلي ٣١
  دانش مسائل روز ١٨
  تئوري ٣٦
  زبان فارسي ٣٠

 • غیره

  سلام با رتبه1439 مدیریت اجرایی احتمال قبولی پیامنور تهران هست؟

 • پردیس

  سلام خسته نباشید
  من میتونم برا امسال مدیریت اجرایی در دانشگاه پردیس بخونم یا نه باید از طریق آزمون باشه ؟ امسال ارشد یه رشته دیگه ای امتحان دادم.

  ممنون

گرایش های کارشناسی ارشد مجموعه مدیریت کسب و کار

تعداد بازدید 22172 دفعه

این مجموعه دارای 2 گرایش «مدیریت کسب و کار یا MBA» و «مدیریت امور شهری» است. تفاوت این گرایش ها در رویکرد هر کدام از آنها به ارتقای سازمان است.

گرایشهای مختلف کارشناسی ارشد مجموعه مدیریت کسب و کار کدامند؟ بازار کار هر یک از آنها چگونه است؟

کارشناسی ارشد مجموعه مدیریت کسب و کار، دارای 2 گرایش «مدیریت کسب و کار یا MBA» و «مدیریت امور شهری» است. تفاوت این گرایش ها در رویکرد هر کدام از آنها به ارتقای سازمان است. صرف نظر از گرایش «مدیریت امور شهری» که هدف از ایجاد آن تربیت مدیرانی است که به طور تخصصی مسائل شهری را بررسی و مدیریت کنند، تفاوت دو گرایش مدیریت کسب و کار و MBA در رویکرد کمی- کیفی آنها به موضوعات کلان مدیریتی در سازمان هاست. رشته مدیریت کسب و کار یا MBA، با جذب دانش آموختگان رشته های فنی مقطع کارشناسی و با تاکید بر مباحث کمی در مقطع کارشناسی ارشد، سعی بر آن دارد تا راهکارهایی نو برای تلفیق بازاریابی بین الملل، تجارت الکترونیک و روش‌های رو به رشد کسب و کار برای ارتقاء سازمان ارائه نماید. این در حالی است که رشته مدیریت کسب و کار با نگاهی کیفی و با به خدمت گرفتن ابزارهای مالی و اقتصادی، سیستم‌های اطلاعات مدیریت و توسعه نوآوری، سعی بر آن دارد تا سازمان را در جهت دستیابی به اهداف خود یاری نماید. در ادامه به ارائه اطلاعات تکمیلی در مورد این گرایشها می­پردازیم:

 

نرم افزار رایگان انتخاب رشته کارشناسی ارشد آزاد

 

1.گرایش مدیریت اجرایی:

البته قبل از هر چیز باید بگوییم که از سال 97 این گرایش از لیست مجموعه اجرایی حذف خواهد شد و دیگر وجود خارجی ندارد.

دوره کارشناسى ارشد مدیریت اجرایى به منظور پرورش کادر مدیریت اجرایى بنگاههاى تولیدى و خدماتى خصوصى، تعاونى و دولتى و نیز تأمین مدیر براى طرحهاى بزرگ عمرانى طراحى و ایجاد شده است. برنامه بهبود نظام مدیریت در سطح واحدهاى تولیدى و خدماتى از طریق رشته مدیریت اجرایى، لازمه دستیابى به اهداف خاص آموزشى زیر است:

1- آماده کردن شرکت کنندگان براى قبول وظایف مدیریت از طریق آشنایى با آخرین دستاوردهاى دانش مدیریت و تقویت قابلیت‌هاى تحلیل، ابتکار، خطرپذیرى، ارتباطات، تصمیم گیرى و بالاخره رهبرى مؤسسات تابعه.

2- ایجاد زمینه جهت ارتباط نزدیکتر و موثرتر میان مدیران و کادر مشاوران و کارشناسان مدیریت از طریق دستیابى به دیدگاهها و زبان مشترک علمى، در جهت استفاده بهینه مدیران از کادر مذکور. 

این دوره به منظور پرورش کادر مدیریت اجرایی بنگاه های تولیدی و خدماتی خصوصی، تعاونی و دولتی و نیز تامین مدیر برای طرح های بزرگ عمرانی طراحی و ایجاد شده است. فارغ‌التحصیلان این رشته معمولاً در پست‌های مدیریت سطح بالا به کار گرفته می‌شود. واحدهای تحقیقاتی و صنعتی بزرگ، مدیریت طرح‌های اقتصادی و زیربنایی، مدیریت در وزارت‌خانه‌های دولتی و دیگر مراکز نیازمند مدیریت در سطح بالاتر، به عنوان مثال مدیریت تاسیسات نفتی و پالایشگاهی از جمله بازارهای کار فارغ‌التحصیلان گرایش مدیریت اجرایی است.

2.گرایش مدیریت کسب و کار یا MBA:

با توجه به اهمیت فراوان مدیریت کاربردی در رشد و ارتقاء سازمان‌های مختلف، این رشته اهمیت به سزایی در دنیا پیدا کرده است. این رشته به تفصیل در صفحه معرفی کارشناسی ارشد مجموعه مدیریت کسب و کار توضیح داده شده است.

3.گرایش مدیریت امور شهری:

شاید عجیب به نظر برسد اما واقعیت این است که «مدیریت امور شهری» به جهت گستردگی مفاهیم دو واژه «مدیریت» و «شهر» فاقد تعریفی مشخص و توافق شده است. به زبان ساده تر، شهر یکی از پیچیده ترین ساخته های بشر است که در آن محیط زیست، انسان و ابزارهای ساخته دست او، مجموعا محیط پیچیده ای را به وجود می­آورند که هم از انسان اثر گرفته و هم بر او اثر می­گذارد. لذا این پیچیدگی در کنار مفهوم گسترده ای چون «مدیریت» منجر به اختلاف نظر در ارائه تعریف مشترک و موردقبول از این رشته شده است. در حقیقت مدیریت شهری شامل یک سلسله سیاستگذاری ها، برنامه ریزی‌ها و اقداماتی است که به طور هماهنگ توسط شهرداری، دولت، نهادهای قانونگذاری و قضائی، بخش خصوصی و مردم با رهبریت شهرداری صورت می­گیرد تا بتواند مشکلات ناشی از شهرنشینی را کاهش داده و شهرها را به چشم­انداز ترسیم شده آنها برساند. دانشجویان این رشته در طول تحصیل خود با مفاهیم گوناگونی در حوزه های مختلف، از شهرنشینی و شهرسازی گرفته تا جامعه شناسی و حمل و نقل آشنا خواهند شد.

گرایش مدیریت امور شهری در کشور ما جزء رشته‌های جدید و ناشناخته می‌باشد و با توجه به مشکلات عدیده در کلان شهرهای ما به نظر می‌رسد که در آینده‌ای نه چندان دور فارغ‌التحصیلان این گرایش از بازار کار خوبی برخوردار شوند. شهرداری‌ها مهمترین و اصلی‌ترین مرکز فعالیت فارغ‌التحصیلان این گرایش می‌باشد. این گرایش پیش از این نیاز به پنج سال سابقه کار مرتبط با رشته داشت اما اکنون این محدودیت برای پذیرفته‌شدگان این رشته وجود ندارد و همه می‌توانند بدون داشتن سابقه کار مدیریتی، در این رشته ادامه تحصیل بدهند. به طور کلی مشاور مدیریت در زمینه شهری (مشاور شهردار)، استاد دانشگاه و پژوهشگر مسائل شهری، سه دسته کلی مشاغل موجود برای کارشناس ارشد مدیریت امور شهری هستند.

گرایش مدیریت اجرایی و مدیریت امور شهری مجموعه مدیریت را معمولاً فارغ‌التحصیلان دوره‌های کارشناسی در رشته‌های علوم انسانی انتخاب می‌کنند. به دلیل وجود درس تئوری‌های مدیریت در مواد امتحانی آزمون کارشناسی ارشد و همچنین نزدیکی مباحث درس زبان تخصصی این گرایش به زبان تخصصی رشته مدیریت، معمولاً دانشجویان رشته مدیریت از طرافداران این گرایش می‌باشند.

 

نرم افزار رایگان انتخاب رشته کارشناسی ارشد آزاد

 

ظرفیت پذیرش در گرایشهای کارشناسی ارشد مجموعه مدیریت کسب و کار (کد 1148):

برای مشاهده جداول تفکیکی، استان به استان و دانشگاه به دانشگاه ظرفیت پذیرش کارشناسی ارشد مدیریت کسب و کار96 به لینک زیر مراجعه فرمایید. می توانید با کلیک بر روی نام دانشگاه، استان، نوع دوره، گرایش و هر پارامتر دیگر، لیستها را فیلتر کنید تا اطلاعات را با جزئیات دقیق تر بررسی نمایید.

بر روی لینک زیر کلیک نمایید:

جدول دانشگاهها و ظرفیتهای پذیرش کارشناسی ارشد مدیریت کسب و کار 96 

 

ضمنا با عضویت در کانال انتخاب رشته می توانید اطلاعات بسیار مفیدی را در زمینه انتخاب رشته کارشناسی ارشد مدیریت کسب و کار به دست آورید.

 

مشاوره تلفنی و حضوری انتخاب رشته کارشناسی ارشد آزاد

 

طول دوره و سیلابس درسی در کارشناسی ارشد مدیریت کسب و کار و مدیریت امور شهری چه تفاوتی با سایر رشته های مدیریت دارد؟

دوره کارشناسی ارشد مدیریت کسب و کار و مدیریت امور شهری، با توجه به جذب فارغ التحصیلان رشته های مختلف و نیاز به آشنایی با مباحث پایه مدیریتی، حداقل ۲ و حداکثر ۳ سال بوده و بعضاً دانش آموختگان کارشناسی­ در رشته های غیرمرتبط برای گذراندن واحدهای این دوره با نظر دانشگاه، ملزم به اخذ و گذراندن واحدهای پیش نیاز نیز هستند.

 

برای ادامه تحصیل در این رشته امکان تحصیل در داخل یا خارج کشور وجود دارد؟ 

دانش‌آموختگان رشته مدیریت کسب و کار می‌توانند در هر یک از رشته‌های مربوط به مدیریت نظیر مدیریت تکنولوژی، مدیریت مالی، رهبری و رفتار سازمانی و ... در مقطع دکترا ادامه تحصیل دهند. در واقع دانش‌آموختگان هر یک از رشته‌های مرتبط با مدیریت در مقطع کارشناسی ارشد می‌توانند برای ادامه تحصیل در همان رشته و یا سایر رشته‌های مدیریتی در آزمون مربوطه شرکت نمایند. به عبارت دیگر در حال حاضر رشته ای با نام دکتری مدیریت کسب و کار یا دکتری مدیریت امور شهری برای ادامه تحصیل فارغ التحصیلان این رشته در مقطع دکتری وجود ندارد.

ادامه تحصیل در مقطع دکتری مدیریت، در بسیاری از دانشگاههای داخلی امکان پذیر است. برای مثال دانشگاه تهران، دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه علامه طباطبایی، دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه امام صادق، دانشگاه الزهرا، دانشگاه فردوسی مشهد و .... برای گرایش های مختلف دکترای مدیریت دانشجو می پذیرند.

آن دسته از فارغ التحصیلان که علاقه مند به ادامه تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاههای مختلف خارج از کشور هستند، چنانچه در مقطع کارشناسی ارشد مدیریت کسب و کار، در دانشگاههای معتبر داخلی درس خوانده باشند راه کم پیج و خم تری را در پیش خواهند داشت. دوره های دکتری اغلب دانشکده های مدیریت در خارج از کشور شامل این گرایش ها است: مدیریت مالی، مدیریت استراتژیک (سیاستگذاری)، مدیریت بازاریابی، مدیریت تولید، مدیریت منابع انسانی و حسابداری.

 

نرم افزار رایگان انتخاب رشته کارشناسی ارشد آزاد

 

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید
 • تصویر فرد

  منصور بیری نژاد‏ - ۲۹م فروردین ماه۹۶ نظر داد

  سلام , در سایت شما , در صفحه ی معرفی,گرایشهای مدیریت اجرایی , در خصوص ارشد مدیریت امور شهری , بصراحت قید کردید که شرط پنج سال سابقه کار مرتبط , از این رشته حذف شده , ولی در دفترچه آزمون ارشد , این شرط کماکان باقیست , لطفا تعیین تکلیف فرمایید

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - ۲م اردیبهشت ماه۹۶ نظر داد

  سلام. در این زمینه بررسی ها رو انجام میدیم و خدمتتون اعلام می کنیم.

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید. خواهشمند است سوالات خود را در قسمت اتاق فکر این رشته مطرح نمایید

تصویر فرد