گزیده ای از اتاق فکر مجموعه مهندسی هوا فضا

ورود به اتاق فکر
 • ارشد هوا فضا

  من لیسانس مهندسی برق قدرت دارم میخواستم بدونم میتونم ارشد در مهندسی هوا فضا شرکت کنم گرایش سازه های هوایی لطفا راهنمایی کنید با تشکر

 • مدیریت زمان و موقعیت کاری رشته

  خسته نباشید
  میخواستم ببینم که ایا با این موقعیت زمانی و رشته ای که مشغول تحصیل هستم ایا امیدی است که از طریق ازمون ارشد در دانشگاه MIT یا تورنتو بورسیه شوم. اگر شدنیست چه شرایطی دارد از کی و از کجا باید شروع کنم لطفا اینجانب را راهنمایی کنید. و از نظر موقعیت و استراتژی شغلی کدامیک از شاخه های این رشته مناسب تر است*** با تشکر***

 • ادامه تحصیل

  از کجا اطلاع دارید که وضعیت فارغ التحصیلان این رشته برای مهاجرت و تحصیل در دانشگاه های خارجی محدودیتی وجود ندارد ؟ چیزی که در سایت شما وجود داره با بقیه سایت ها و اطلاعات سازگار نیست
  لطفا راهنمایی کامل بفرمایید
  باتشکر

 • ادامه تحصیل

  با سلام . جسارت نباشه . پس چرا تو بعضی سایت ها نوشته شده که خیلی محدودیت داره ؟ یا به بنده گفته شده که بستگی به گرایش ارشد داره که قبول کنن بری خارج یا نه . مثلا گرایش مهندسی فضایی چون نظامی نیست میزارن و کسی دیگه گفته ( نفر اول ارشد هوافضای 92 ) اصلا نمی شه رفت خارج واسه ادامه تحصیل . دلیل این اطلاعات متناقض چیه و باید ما چکار کنیم ؟
  این دوستانتون که رفتن آپلای کردن ؟ یعنی از دانشگاه مقصد بورس تحصیلی یا کمک هزینه گرفتن یا هزینش با دانشجو هستش ؟
  ممنون میشم پاسخ بفرمایید

 • نظامی بودن گرایش ها

  با سلام و تشکر از راهنمایی هاتون . ببخشید اگر ممکنه بفرمایید چه گرایش هایی نظامین ؟ یا هر گرایشی در هوافضا هم می تونه نظامی باشه و هم غیر نظامی ؟

گرایش های کارشناسی ارشد رشته هوا فضا

تعداد بازدید 29451 دفعه

رشته هوافضا ابتدا در 4 گرایش اصلی در مقطع کارشناسی ارشد شروع به کار کرد و چند سالی است که یک گرایش دیگر نیز به این رشته اضافه شده است.

هوا فضا

رشته هوافضا ابتدا در 4 گرایش اصلی در مقطع کارشناسی ارشد شروع به کار کرد و چند سالی است که یک گرایش دیگر نیز به این رشته اضافه شده است. گرایش های اصلی این رشته در مقطع کارشناسی ارشد عبارتند از: آیرودینامیک، پیشرانش یا جلوبرندگی، سازه، دینامیک پرواز و یک گرایش فضا که به تازگی به جمع گرایش های این رشته اضافه شده است. البته با توجه به پیشرفت اندک در 4 گرایش اصلی این رشته، گرایش جدید تنها به منظور تکمیل شاخه های هوافضا در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های ایران بوده و چندان سیلابس درسی و پروژه های خاصی در این زمینه پیش بینی نشده است. در دوره ارشد گرایش هوافضا مانند بسیاری از گرایش های مهندسی، 32 واحد دارد که در 2 یا حداکثر 3 سال به طول می انجامد. دروس دوره کارشناسی ارشد، شامل 24 واحد یعنی 8 درس 3 واحدی است که به همراه 2 واحد درس سمینار و 6 واحد پروژه کارشناسی ارشد مجموعاً 32 واحد دوره کارشناسی ارشد هوافضا را تشکیل می دهد. البته ذکر این نکته ضروری است که این تعداد واحد منوط به این شرط است که در ترم اول ورود به این رشته درسی پیش نیاز نخورده باشید. معمولاً دانشجویان مکانیک و هوافضا دروس پیش نیاز ندارند.

 

ثبت نام و شروع مشاوره و برنامه ریزی

 

گرایش آیرودینامیک در کارشناسی ارشد هوافضا

آیرودینامیک

 گرایش آیرودینامیک در کارشناسی ارشد هوافضا، یک گرایش سیالاتی است که به بررسی جریان هوا روی هواپیما و قطعات آن می پردازد. مهندس هوافضا با فراگیری این علم به تحلیل جریان‌های پیچیده در اطراف اجسام پرنده پرداخته و با به دست آوردن نیروهای آئرودینامیكی امكان بررسی پایداری و طراحی سازه را فراهم می‌كند. نرم افزارهای مختص گرایش آیرودینامیک، گمبیت، فلوینت، فرترن و کدنویسی دینامیک سیالات محاسباتی (CFD) است. این گرایش در میان دانشجویان کارشناسی ارشد هوافضا پرطرفدار بوده و باتوجه به دروس دوره لیسانس یعنی سیالات و آیرودینامیک، تقاضا برای آن بیشتر است. آیرودینامیک در دانشگاه های ایران اساتید زبده و برجسته ای دارد که برای مثال دکتر طیبی رهنی و دکتر سلطانی در دانشگاه شریف از مهمترین چهره های آن هستند.

 

گرایش جلوبرندگی در کارشناسی ارشد هوافضا

گرایش پیرانش

 گرایش جلوبرندگی (پیشرانش) نیز مانند گرایش آیرودینامیک در کارشناسی ارشد هوافضا، یک گرایش سیالاتی است که عمدتاً به بخش موتور هواپیما و بخش های تولید کننده تراست یا نیروی پیشران می پردازد. علم جلوبرندگی به مطالعه و بررسی سیستم‌های جلوبرنده اعم از موتورهای پیستونی، توربینی، راكت‌ها و نحوه تولید نیروی رانش در آن‌ها می‌پردازد. هسته اصلی عمده موتورها، توربین گاز است و این بخش دنیایی از تکنولوژی و هنر مهندسی را در خود جای داده است. بررسی هر بخش توربین گاز مثل خنک کاری، اتمایزرها، احتراق، توربین، کمپرسور، نازل و ناپایداری احتراق، مجموعه بزرگی از علوم جدید و تحقیقات آزمایشگاهی پیشرفته را می طلبد که نشان دهنده کیفیت گرایش پیشرانش در کارشناسی ارشد هوافضا می باشد. البته گرایش پیشرانش و ایرودینامیک بسیار به یکدیگر نزدیک هستند و در بعضی از دانشگاه های کشور در مقطع کارشناسی ارشد با عنوان گروه آیروپیشرانش معرفی می شود. دروس دوره کارشناسی ارشد این گرایش ها نیز هم پوشانی زیادی دارد. در این گرایش نرم افزارهای فلوینت، فرترن و RPA بیشترین کاربرد را دارند.

 

ثبت نام در پنل مشاوره و برنامه ریزی

گرایش دینامیک پرواز و کنترل در کارشناسی ارشد هوافضا

دینامیک هوافضا

 گرایش مکانیک پرواز در مقطع کارشناسی ارشد، یکی از گرایش های هوافضایی و خاص این رشته می باشد که مشابه گرایش های کنترلی مکانیک است. مكانیك پرواز‌ به مطالعه و بررسی رفتار و حركات جسم پرنده با استفاده از اطلاعات آئرودینامیكی، هندسی و وزنی می‌پردازد. درواقع علم مكانیك پرواز از عملكرد تشكیل می‌شود و عملكرد، موضوعاتی مثل برد، مسافت نشست‌وبرخاست، مداومت پروازی در سرعت‌های مختلف و پایداری و كنترل وسایل پرنده را بررسی می کند. شاید تفاوت اصلی رشته هوافضا و مکانیک در دروس مربوط به این گرایش هوافضا باشد. به همین دلیل به دانشجویان مکانیک که قصد شرکت در کنکور کارشناسی ارشد هوافضا را دارند توصیه می شود در گرایش دینامیک پرواز ادامه تحصیل ندهند زیرا عمده موضوعات، جدید و متفاوت با رشته مکانیک است. در این گرایش نرم افزارهای دات کام، مطلب و شبیه سازهای پروازی بیشترین کاربرد را دارد.

 

گرایش سازه های هوایی در کارشناسی ارشد هوافضا

سازه های هوایی

 گرایش سازه در کارشناسی ارشد هوافضا، یکی از گرایش های جذاب محسوب می شود که به مطالعه و بررسی سازه‌های هواپیما و دیگر وسایل پرنده می‌پردازد و هدف آن طراحی سازه‌هایی است كه علاوه بر استحكام كافی در برابر بارهای آئرودینامیكی و سایر بارهای استاتیكی وارد بر وسایل پرنده، حداقل وزن ممكن را نیز داشته باشند. در گرایش سازه های هوایی در مقطع کارشناسی ارشد، موضوعات جدیدی از جمله مبحث کامپوزیت مطرح می شود که باتوجه به پیشرفت های اخیر در این زمینه آینده خوبی در انتظار این گرایش است. یکی از مزیت های این گرایش در این است که برخلاف سایر گرایش های رشته مهندسی هوافضا در مقطع کارشناسی ارشد، وسایل آزمایشگاهی از جمله تست شکست و تست کشش در بسیاری از آزمایشگاه های ایران وجود دارد و به اساتید و دانشجویان این گرایش اجازه می دهد موضوعات متنوعی را به صورت آزمایشگاهی بررسی کنند. وجود دستگاه های آزمایشگاهی در هر گرایشی به پیشرفت آن بسیار کمک می کند و دنیای جذابی به نام کار آزمایشگاهی را به روی دانشجویان می گشاید. در گرایش سازه های هوایی، نرم افزارهای انسیس و کتیا پرکاربرد هستند.

 

گرایش مهندسی فضایی در کارشناسی ارشد هوافضا

فضا و ماهواره

گرایش فضا یکی از گرایش های جدید در مقطع کارشناسی ارشد رشته هوافضا است که به مباحث سامانه های فضایی از جمله ماهواره برها و سیستم های درونی آن می پردازد. این گرایش که از گرایش مکانیک پرواز جدا شده شباهت زیادی از لحاظ کاربردی به گرایش مکانیک پرواز دارد. باتوجه به جدید بودن گرایش مهندسی فضایی (فضا و ماهواره) در مقطع کارشناسی ارشد هوافضا، می توان بر روی آینده آن امیدوار بود. نرم افزارهای شبیه سازی در این بخش ترکیبی از نرم افزارهای محاسباتی و نرم افزارهای گرایش مکانیک پرواز است. 

 

ثبت نام و شروع مشاوره و برنامه ریزی

سایر بخش های مجموعه مهندسی هوا فضا

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید
 • تصویر فرد

  سوران‏ - 98/5/2

  سلام وقتتون بخیر
  به نظر شما من که لیسانسم مربوطه به رشته های انسانیه ولی خوب دیپلمم ریاضی بوده و خیلیم خوب بودم تو دبیرستان و علاقه ی اصلیم رشته هوافضا بوده الان برای ارشد هوافضا منعی وجود نداره برام.
  با تشکر از سایت خوبتون

 • تصویر فرد

  امیر سلیمانی‏ - 98/5/27

  سلام
  منعی وجود ندارد اما مقداری نیاز هست که تلاش بیشتری انجام بدید و با برنامه درس بخونید

 • تصویر فرد

  جواد‏ - 98/4/25

  سلام خسته نباشید
  میخواستم بدونم من که لیسانس نرم افزار دارم میتونم تو ارشد هوافضا شرکت کنم

 • تصویر فرد

  امیر سلیمانی‏ - 98/5/27

  سلام
  بله مشکلی ندارد اما نیاز هست تلاش بیشتری نسبت به دیگر داوطلبان داشته باشید

 • تصویر فرد

  Wey30‏ - 97/8/26

  باسلام ووقت بخیرخدمت دوستان گرانقدر
  بنده ارشدتبدیل انرژی روزانه فارغ شدم الان می خوام ارشدهوافضا روزانه بخونم امکان داره یه دانشجو چندمرتبه ارشد روزانه قبول بشه؟

 • تصویر فرد

  امیر سلیمانی‏ - 98/4/6

  سلام بله می تونید اما احتمالا باید هزینه شبانه رو بدید.

 • تصویر فرد

  فاطمه تقی زاده‏ - 97/8/1

  سلام من دانشجوی کارشناسی مهندسی مکانیک-ساخت وتولیدهستم میخواستم بدانم کدام گرایش ارشدهوافضا متناسب تر با کارشناسی بنده میباشد؟

 • تصویر فرد

  امیر سلیمانی‏ - 98/3/5

  سلام
  گرایش رو بر اساس علاقه انتخاب کنید اما گرایش سازه های هوایی مقداری نزدیک تره

 • تصویر فرد

  مسعود‏ - 97/3/31

  سلام من کارشناسی برق خوندم .میخوام بدون اونایی که برق خوندن میتونن برای ارشد و دکترا هوافضا بخونن؟؟

 • تصویر فرد

  امیر سلیمانی‏ - 97/6/1

  سلام
  بله می تونید

 • تصویر فرد

  میثم‏ - 97/3/12

  با سلام عرض خسته نباشد
  من تو رشته هوافضا کارشناسی ارشد رتبه ۴۹۳ اوردم میخوام ببینم کدوم دانشگاه و اولویت گرایش ها چطوریه دفترچه خوندم هیچ کمکی بهم نکرد الان من نمیدونم کدوم دانشگاه منو قبول میکنن اگه میشه کمکم کنین ممنون

 • تصویر فرد

  امیر سلیمانی‏ - 97/5/7

  سلام
  از نرم افزار انتخاب رشته سه گام استفاده کنید

 • تصویر فرد

  حسین‏ - 97/3/10

  سلام با رتبه ی ۹۸۷ میشه در رشته سازه دانشگاه های خوب قبول شد ممنونم

 • تصویر فرد

  امیرسعیدطاوس نژاد‏ - 97/3/3

  سلام من لیسانس مهندسی مکانیک تاسیسات حرارتی و برودتی دارم آیا میتونم ارشد هوافضا شرکت کنم

 • تصویر فرد

  پشتیبان 1 3گام‏ - 97/3/7

  سلام بله میتونید.

 • تصویر فرد

  امیرسعید طاوس نژاد‏ - 97/3/3

  سلام من لیسانس مهندسی مکانیک تاسیسات حرارتی و برودتی دارم آیا من میتونم در رشته ارشد هوافضا شرکت کنم

 • تصویر فرد

  سوگند کیان‏ - 96/11/5

  سلام من مهندسی پزشکی خوندم و میخوام ارشد اگه بشه هوافضا شرکت کنم حالا نمیدونم از کجا و کدوم جزوه ها و چه درسایی باید شروع کنم میشه راهنماییم کنین. اگه گروهی هست ک بشه عضوش شدو از تجربه دیگران استفاده کرد لطفا معرفی کنین

 • تصویر فرد

  امیر سلیمانی‏ - 97/5/7

  سلام
  برای انتخاب منابع به این مطلب رجوع کنید و برای آگاهی  نحوه مطالعه  و برنالمه ریزی در سامانه برنامه ریزی سه گامن به صورت رایگان ثبت نام کنید

 • تصویر فرد

  الناز‏ - 96/9/24

  سلام اگه کنکور ارشد هوافضا رو برگه سفید بدیم امکان قبولی هست در دانشگاه ازاد چون شناوره و صددرصد رشته ی اصلیمونو براش تلاش میکنیم..من سال گذشته نفت رو سفید دادم و نفت تهران شمالو اوردم ..متقاضی هوافضا زیاده یا مثل نفته ممنون میشم جواب بدید

 • تصویر فرد

  امیر سلیمانی‏ - 97/5/7

  سلام 
  احتمال  قبولی در ازاد های شهرستان وجود دارد

 • تصویر فرد

  DELARAM‏ - 96/5/24

  سلام من دانشجوی رشته ی ریاضیات و کاربرد ها هستم آیا امکانش هست برای ارشد در رشته ی سازه های هوایی ادامه تحصیل بدم؟

 • تصویر فرد

  امیر سلیمانی‏ - 97/5/7

  سلام
  بله مشکلی وجود نداره

 • تصویر فرد

  mehdi‏ - 96/5/4

  سلام... من کارشناسی زبان انگلیسی خوندم....میتونم ارشد هوافضا بخونم؟میدونم سخته ولی میخوام بدونم میشه یانه؟اگه میشه زبان چقدر میتونه کمکم کنه؟

 • تصویر فرد

  امیر سلیمانی‏ - 97/5/7

  سلام
  بله می تونید بخونید و قطعا درصد بالای زبان می تونه خیلی کمک کنه و اگه با برنامه ریزی مطالعه کنید قطعا قبول خواهید شد

 • تصویر فرد

  علی‏ - 96/3/26

  سلام..آیا برای کسانی ک لیسانس فیزیک دارن.برای ورد به کارشناسی ارشدپیش نیاز لازمه؟؟
  سوال بعدی اینکه چ کتابهایی رو برای ارشد هوافضا باید خوند؟؟
  ممنون

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - 96/3/26

  سلام. یه سری جبرانی م یخورید ولی چون شناوره زیاد نیست.

 • تصویر فرد

  محمدرضانائیجی‏ - 96/2/7

  سلام باتشکر ازراهنمایی ها ی خوبتان.من ترم یک رشته نقشه کشی صنعتی در دانشگاه فنی وحرقه ای مشغول به تحصیل هستم.هدف بلند مدت من این است که به لطف خدا اگر توانستم کارشناسی خودرااخذ کردم ارشد چون تخصصی می شود وارد هوافضا شوم.(علی الخصوص درتیم پژوهشی هوافضا نانو ساختار مکاترونیک هستم).
  سوال من اینجاست آیا می توانم ازدانشگاه فنی وحرفه ای باشرکت در کنکور یا اگر در جشنواره خوارزمی مقامی بیاورم شرایط ادامه تحصیل در ارشد هوافضا رادارم یا خیر؟

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - 96/2/10

  سلام. بله میتونید دوست عزیز.

 • تصویر فرد

  سپیده‏ - 96/1/30

  من مهندس صنایع هستم میشه ارشد هوا فضا شرکت کنم؟

 • تصویر فرد

  خانم پور واحدی‏ - 96/1/31

  سلام دوست عزیز بله برا ارشد منعی برای تغییر رشته وجودندارد

 • تصویر فرد

  سروش روشن‏ - 95/9/18

  سلام، از دانشگاه های آزاد تهران و یا پیام نور، گرایش سازه های هوایی رو بدون آزمون دارن؟
  شراط ثبت نام بدون آزمون چی هستش؟

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - 95/12/26

  ارشد پذیریش بدون آزمون نداره.

 • تصویر فرد

  maryam tabatabaei‏ - 95/4/27

  سلام. به نظر شما میتونم از رشته ی فیزیوتراپی وارد ارشد هوافضا بشم؟ منظورم بالفعل شدنشه. بالقوه میشه

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - 95/4/28

  سلام. خیل یکار سختی خواهید داشت. تو اتاق فکر گروه هوا فضا سوالتو مطرح کن.

 • تصویر فرد

  م‏ - 95/3/28

  با رتبه 590 آیا امکان قبولی در دانشگاه فردوسی مشهد هست؟

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - 95/3/30

  سلام. لطفا از طریق دو لینک زیر برای انتخاب رشته و احتمال قبولی استفاده بفرمایید:
  نرم افزار انتخاب رشته: final.3gaam.com
  مشاوره حضوری و تلفنی انتخاب رشته: shop.3gaam.com که وارد فروشگاه 3گام میشید. در بخش بالای سایت از نوار ابزار جستجو، انتخاب رشته رو سرچ کنید و صفحه مربوط به خرید مشاوره حضوری و تلفنی باز میشه.
  با تشکر

 • تصویر فرد

  یوسف‏ - 95/1/23

  اگه لیسانس رو کنترل خطی و فوق رو کنترل غیر خطی بخونی بعد بخوای تو یک دانشگاه خارجی دکتری رو تو رشته پیشرانش هوافضا بخونی چطور؟ قابل قبول براشون هست این تغییر گرایش؟

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - 95/1/24

  سلام. واقعا در این زمینه اطلاع دقیقی نداریم که خدمتتون ارائه بدیم.
  دوست عزیز می تونید سوالتو در اتاق فکر مطرح نمایی تا دوستانی که راجع به این گرایش اطلاعاتی دارند با شما به تبادل نظر بنشینند

 • تصویر فرد

  یوسف‏ - 95/1/21

  اگر لیسانس رو برق کنترل خوند میشه فوق لیسانسو پیشرانش هوافضا خوند ؟

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - 95/1/23

  سلام.
  بله میشه.

 • تصویر فرد

  پیمان ازادمهر‏ - 94/11/12

  با تشکر از راهنمایی شما از کجا باید شروع کنم لطفا راهنمایی کنید که خودم باید مطالعه کنم یا باید دوره آموزشی ببینم

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - 94/11/12

  با توجه به اینکه در سایت ثبت نام کردید طی یک جلسه مشاوره رایگان خدمتتون جواب این سوال داده میشه.

 • تصویر فرد

  Peyman Azadmehr‏ - 94/11/12

  سلام
  من لیسانس مهندسی برق قدرت دارم میخواستم بدونم میتونم ارشد در مهندسی هوا فضا شرکت کنم گرایش سازه های هوایی لطفا راهنمایی کنید با تشکر

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - 94/11/12

  سلام. بله می تونید. این رشته شناوره و می تونید در کنار رشته اصلی انتخابش کنید.

 • تصویر فرد

  setare‏ - 94/11/8

  سلام
  باتوجه به مطالب یعنی اگر فردی لیسانس مکانیک داشته باشد و بخواهد ارشد هوافضا کنکور بدهد نیازی به گذراندن واحد های خاص نیست ؟دروس کارشناسی هوافضا را بامکانیک مقایسه کردم حدود 44واحد هوافضا درمکانیک موجود نبود ,خب تکلیف این ۴۴واحد چه میشود ؟
  ویک لیسانس مکانیک میتونه هر چهار گرایش رو انتخاب کنه بجز مکانیک پرواز, درسته؟گرایش مهندسی فضایی چه طور باتوجه به این که گفته شد شباهت زیادی با پرواز داره؟
  ساخت فضاپیما و.. مربوط به همین مهندسی فضا میشه دیگه ؟خلاصه شما واسه یک فردی که ساکن اصفهان هست لیسانس مکانیک رو پیشنهادمیکنید بعد هوافضا یا کلا هوافضا ؟با توجه به این که هوافضا در اصفهان برای دختر نیست.لطف میکنید اگر راهنماییم کنید

 • تصویر فرد

  پشتیبانی 3گام‏ - 96/2/2

  سلام. هوافضا یک رشته شناوره و در رشته های شناور اکثرا چیزی به نام پیش نیاز و جبرانی در نظر نمی گیرند. بچه های مکانیک تو هوافضا خیلی قوی ظاهر می شن.

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید. خواهشمند است سوالات خود را در قسمت اتاق فکر این رشته مطرح نمایید

تصویر فرد