گزیده ای از اتاق فکر مجموعه مهندسی هوا فضا

ورود به اتاق فکر
 • ارشد هوا فضا

  من لیسانس مهندسی برق قدرت دارم میخواستم بدونم میتونم ارشد در مهندسی هوا فضا شرکت کنم گرایش سازه های هوایی لطفا راهنمایی کنید با تشکر

 • مدیریت زمان و موقعیت کاری رشته

  خسته نباشید
  میخواستم ببینم که ایا با این موقعیت زمانی و رشته ای که مشغول تحصیل هستم ایا امیدی است که از طریق ازمون ارشد در دانشگاه MIT یا تورنتو بورسیه شوم. اگر شدنیست چه شرایطی دارد از کی و از کجا باید شروع کنم لطفا اینجانب را راهنمایی کنید. و از نظر موقعیت و استراتژی شغلی کدامیک از شاخه های این رشته مناسب تر است*** با تشکر***

 • ادامه تحصیل

  از کجا اطلاع دارید که وضعیت فارغ التحصیلان این رشته برای مهاجرت و تحصیل در دانشگاه های خارجی محدودیتی وجود ندارد ؟ چیزی که در سایت شما وجود داره با بقیه سایت ها و اطلاعات سازگار نیست
  لطفا راهنمایی کامل بفرمایید
  باتشکر

 • ادامه تحصیل

  با سلام . جسارت نباشه . پس چرا تو بعضی سایت ها نوشته شده که خیلی محدودیت داره ؟ یا به بنده گفته شده که بستگی به گرایش ارشد داره که قبول کنن بری خارج یا نه . مثلا گرایش مهندسی فضایی چون نظامی نیست میزارن و کسی دیگه گفته ( نفر اول ارشد هوافضای 92 ) اصلا نمی شه رفت خارج واسه ادامه تحصیل . دلیل این اطلاعات متناقض چیه و باید ما چکار کنیم ؟
  این دوستانتون که رفتن آپلای کردن ؟ یعنی از دانشگاه مقصد بورس تحصیلی یا کمک هزینه گرفتن یا هزینش با دانشجو هستش ؟
  ممنون میشم پاسخ بفرمایید

 • نظامی بودن گرایش ها

  با سلام و تشکر از راهنمایی هاتون . ببخشید اگر ممکنه بفرمایید چه گرایش هایی نظامین ؟ یا هر گرایشی در هوافضا هم می تونه نظامی باشه و هم غیر نظامی ؟

معرفی کارشناسی ارشد هوا فضا

تعداد بازدید 8069 دفعه

هوافضا یکی از رشته های جذاب در میان سایر علوم مهندسی به حساب می آید. عموماً در دنیا اولین پیشرفت های علمی در حوزه نظامی خصوصاً بحث دفاع هوایی اتفاق افتاده و پس از چند سال به صورت عمومی به سایر رشته های مهندسی عرضه می شود.

معرفی رشته هوافضا

هوافضا یکی از رشته های جذاب در میان سایر علوم مهندسی به حساب می آید. عموماً در دنیا اولین پیشرفت های علمی در حوزه نظامی خصوصاً بحث دفاع هوایی اتفاق افتاده و پس از چند سال به صورت عمومی به سایر رشته های مهندسی عرضه می شود. اگرچه نمی توان پیشرفت های نظامی را مختص رشته ای خاص قلمداد کرد اما می توان به صراحت گفت نقش رشته هوافضا نسبت به سایر علوم محسوس است. صنايع هوافضا در دنيا يكي از پيشروترين زمينه‌هاي تحقيقاتي است و همواره موجبات ترقي و جهش در ساير رشته‌هاي علوم و مهندسي را فراهم ساخته و در اين راستا بودجه‌هاي عظيم نظامي و غيرنظامي را به خود اختصاص داده است، موضوعاتي از قبيل طراحي و ساخت هليكوپتر، هواپيماي بدون سرنشين، بدون موتور، عمودپرواز و يا جنگنده ازیک‌طرف و ساخت پايگاه‌هاي فضايي، مسافرت به كرات ديگر و جنگ ستارگان از طرف ديگر جامعيت و حساسيت رشته هوافضا را بیش‌ازپیش روشن مي‌سازد. مهندسي هوافضا مجموعه‌اي از علوم و توانايي‌هاي علمي و عملي در زمينه تحليل، طراحي و ساخت وسايل پرنده‌ نظير هواپيماها، چرخ‌بال‌ها، گلايدرها، موشك‌ها و ماهواره‌ها است. به‌طورکلی مهندسي هوافضا علمي است كه در آن از همه علوم ازجمله متالوژي، كامپيوتر و الكترونيك استفاده مي‌شود. هوافضا در ایران نیز پس از انقلاب به عنوان یک رشته حساس و مهم مورد توجه قرار گرفته تا جایی که این رشته در سال 72 در دانشگاه شریف و امیرکبیر از رشته مکانیک جدا و به صورت یک رشته مجزا در کنکورهای سراسری به پذیرش دانشجو پرداخت. ورود رشته هوافضا در ایران ابتدا از دانشگاه شریف و امیرکبیر آغاز و به مرور به سایر دانشگاه های کشور وارد شد، به طوری که تاکنون بالغ بر 18 دانشگاه و پژوهشگاه به تربیت دانشجویان هوافضا در دوره لیسانس و کارشناسی ارشد می پردازند. پذیرش هیأت علمی نیز ابتدا به صورت مشترک با دانشکده مکانیک بود به طوری که عمده اساتید رشته هوافضا ابتدا تحت عنوان دانشکده مکانیک بودند و بعد به دانشکده هوافضا راه یافتند. البته با توجه به نزدیکی این دو رشته و شباهت واحدهای درسی (تنها 50 واحد از 140 واحد این دو رشته متفاوت است) این اتفاق دور از ذهن نبود. بعد از جنگ جهانی و پیشرفت نظامی آلمان که به لطف پیشرفت هوافضایی بود، توجه ابرقدرت های دنیا به این رشته بیش از پیش جلب شد تا جایی که عمده دانشمندان آلمانی و تکنولوژی هوافضایی آن ها بین کشورهای پیروز جنگ از جمله روسیه و آمریکا به عنوان غنیمت تقسیم شد. 

 

ثبت نام در پنل مشاوره و برنامه ریزی

 

ظرفیت پذیرش در کارشناسی ارشد مهندسی هوافضا به تفکیک گرایشها

در لینک زیر می توانید ظرفیت پذیرش در کارشناسی ارشد مهندسی هوافضا را به تفکیک گرایشها و نوبت پذیرش، بر اساس دفترچه انتخاب رشته 96، ملاحظه فرمایید:

ظرفیت پذیرش کارشناسی ارشد هوافضا در سال 96

 

ثبت نام و شروع مشاوره و برنامه ریزی

 

وضعیت ادامه تحصیل دانشجویان مهندسی هوافضا

برخلاف نظر بسیار از مردم عامه در مورد مهاجرت و ادامه تحصیل دانشجویان هوافضا، هیچ محدودیتی برای دانشجویان این رشته وجود نداشته بلکه به دلیل جدید بودن مطالعات رشته هوافضا، دانشجویان به آسانی از دانشگاه های دنیا پذیرش گرفته و برای ادامه تحصیل از کشور مهاجرت می کنند. در ایران نیز رشته دکتری هوافضا در چندین دانشگاه کشور دانشجو پذیرفته و امکان ادامه تحصیل تا درجات بالاتر نیز امکان پذیر است. 

 

زمینه های اشتغال مهندسان هوافضا

همان‌طور كه پیش‌ازاین گفتیم هدف اصلی صنعت هوافضا طراحی و ساخت وسایل پرنده است، درنتیجه فارغ‌التحصیلان کارشناسی لرشد مهندسی هوافضا می‌توانند در صنایع و مؤسسات تحقیقاتی هواپیمایی، موشكی و ماهواره فعالیت كنند. همچنین در كلیه مؤسسات و سازمان‌هایی كه به نحوی از وسایل پرنده استفاده می‌كنند، به‌عنوان كارشناس تحقیق در عملیات و تعمیر و نگهداری، خدمت كنند؛ اما علاوه بر اشتغال در مراكز فوق، یك کارشناس ارشد هوافضا با تسلط بر علوم آئرودینامیك، طراحی سازه و روش‌های طراحی توربو ماشین‌ها توانایی‌ كار در شاخه‌های متعددی از مهندسی و پروژه‌های خارج از حیطه صنایع هوافضایی را نیز دارد. كاربرد زمینه‌های مطالعاتی یك مهندس هوافضا تنها به طراحی هواپیما و وسایل پرنده محدود نمی‌شود. برای مثال آئرودینامیك خودروها از برخی جهات شباهت زیادی به آئرودینامیك هواپیما دارد و امروزه در اغلب صنایع خودروسازی با استفاده از تونل باد و علم آئرودینامیك، خودروهای کم‌مصرف‌تری می‌سازند. فرایند سیستم‌های كنترل صنعتی نیز با فرایندهای طراحی كنترل در وسایل پرنده بر یك مبنا است و همچنین سازه اتومبیل و كشتی مشتركات زیادی با سازه یك هواپیما دارد و بالاخره توربین‌های گاز یك نیروگاه یا ایستگاه پمپ گاز همانند یك موتور جت تحلیل و طراحی می‌گردند. درنتیجه یك دانش آموخته کارشناسی ارشد مهندسی هوافضا علاوه بر شركت‌های هوایی در نیروگاه‌ها، صنایع نفت و گاز و صنایع خودروسازی فرصت‌های شغلی خوبی دارد. اگرچه در ایران واحدهای نظامی توانایی تامین پروژه های هوافضایی را دارند اما در چند مورد می توان شرکت های خصوصی قدرت مندی را مثال زد که به پذیرش مهندسان هوافضا می پردازند.  

ثبت نام در پنل مشاوره و برنامه ریزی

 

مشاوره حضوری و تلفنی انتخاب رشته کنکور سراسری

 

کانال کارشناسی ارشد مهندسی هوافضا به تازگی راه اندازی شده است. برای عضویت در این کانال بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

 

عضویت در کانال مشاوره و برنامه ریزی کارشناسی ارشد هوافضا

سایر بخش های مجموعه مهندسی هوا فضا

نظرات این مطلب

افزودن نظر جدید
 • تصویر فرد

  ناصر‏ - 97/3/21

  سلام وقت شما بخیر. من لیسانس عمران دارم میخواستم بدونم برای ارشد میتونم هوافضا شرکت کنم. ممنون از شما

 • تصویر فرد

  امیر سلیمانی‏ - 97/5/7

  سلام
  بله می تونید

شما هم نظرتان را در مورد این مطلب بگویید. خواهشمند است سوالات خود را در قسمت اتاق فکر این رشته مطرح نمایید

تصویر فرد